Новини

Държавният департамент на САЩ: България страда от корупция, полицейско насилие и цензура на медиите

  31.03.2021 10:18  
Държавният департамент на САЩ: България страда от корупция, полицейско насилие и цензура на медиите
  google

Дни преди парламентарните избори Държавният департамент на САЩ излезе с унищожителен доклад за България, рисуващ трагична картина на действителността  у нас - тежка корупция, безнаказаност, полицейско насилие и цензура в медиите.

"Съществените проблеми, свързани с правата на човека, обхванаха:

насилствено отношение от страна на полицията;

произволни арести;

сериозни проблеми с независимостта на съдебната система;

сериозни ограничения на правото на свободно изразяване,

включително цензура на медиите, насилие и заплахи за упражняване на насилие срещу журналисти, както и корпоративен и политически натиск върху медиите;

връщане на бежанци или търсещи убежище лица;

тежки корупционни деяния;

престъпления, свързани с насилие или заплахи за упражняване на насилие срещу роми;

насилие срещу деца; 

престъпления, свързани с насилие или заплахи за упражняване на насилие срещу лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и интерсексуални лица (ЛГБТИ)".

Това пише в частта за България на Доклада за състоянието на човешките права за 2020 г., чиято публикация днес бе обявена от държавния секретар Антъни Блинкен. За това съобщи посолството на САЩ в България.

Съединените щати поставят правата на човека в центъра на външната ни политика, защото те са от съществено значение за мира и стабилността.


Тази година докладът обхваща 198 държави и територии. Държавният департамент издава този възложен от Конгреса доклад всяка година през последните 45 години.

"Това е важна част от продължаващия диалог, който водим с нашите приятели и съюзници в стремежа ни да подобрим ситуацията с правата на човека във всички държави, да изградим свят, в който всички граждани са свободни, равни и овластени", подчертават от US мисията.

Ето пълния текст на резюмето за България:

ДОКЛАД ЗА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА – БЪЛГАРИЯ, 2020 г.

РЕЗЮМЕ

България е конституционна република, управлявана от свободно избрано еднокамарно Народно събрание. Държавното управление се осъществява от коалиционно правителство, ръководено от министър-председател. През 2017 г. са проведени избори за Народно събрание, като Централната избирателна комисия (ЦИК) не установи съществени изборни нередности. Международните и местните наблюдатели определиха изборите за Народно събрание, както и проведените през 2016 г. президентски избори, за свободни и честни като цяло, но посочиха някои недостатъци.

Министерството на вътрешните работи отговаря за правоприлагането, миграционните въпроси и граничния контрол.

Държавна агенция „Национална сигурност“  (ДАНС) е подотчетна на Министерския съвет и отговаря за разследването на корупция и организирана престъпност.

Въоръжените сили отговарят за външната сигурност, но могат също така да подпомагат опазването на сигурността на границите.

По време на извънредното положение поради пандемията от коронавирус въоръжените сили получиха правомощия да прилагат мерките и ограниченията, свързани с COVID-19, но не ги упражниха. Националната служба за охрана (НСО), подчинена на президента, отговаря за сигурността на държавници и високопоставени официални лица.

Гражданските власти поддържаха ефективен контрол върху силите за сигурност.

От представители на силите за сигурност бяха извършени определени нарушения.

Съществените проблеми, свързани с правата на човека, обхванаха: насилствено отношение от страна на полицията; произволни арести; сериозни проблеми с независимостта на съдебната система; сериозни ограничения на правото на свободно изразяване, включително цензура на медиите, насилие и заплахи за упражняване на насилие срещу журналисти, както и корпоративен и политически натиск върху медиите; връщане на бежанци или търсещи убежище лица; тежки корупционни деяния; престъпления, свързани с насилие или заплахи за упражняване на насилие срещу роми; насилие срещу деца; престъпления, свързани с насилие или заплахи за упражняване на насилие срещу лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и интерсексуални лица (ЛГБТИ).

Макар че властите предприеха стъпки за наказателно преследване и налагане на наказание на длъжностните лица, извършили нарушения на правата на човека, действията на държавните органи бяха недостатъчни и се наблюдаваше проблем с безнаказаността.


Пълната версия на български ще бъде публикувана скоро.

 Това е втората сериозна критика, която идва от САЩ по време на предизборната кампания. 

 Двама американски сенатори – демократът Боб Менендес и републиканецът Джим Риш, призоваваха българското правителство и правораздавателната система „да положат повече усилия за гарантиране на върховенството на закона за всички граждани, а не само за някои”.

Според тях "постоянната корупция, влошаването на медийната свобода, политизирането на правосъдието и други заплахи за върховенството на закона поставят сериозни предизвикателства пред двустранните американско-български отношения".

Внимание бе обърнато на протестите срещу правителството, като се призовава за край на корупцията, спазване на демократичните ценности и свободата на медиите.

„С наближаването на парламентарните избори през април е задължително правителството на България да защити тези ценности”, се казваше  още в изявлението.

 


Анкета

Трябва ли да се проведат нови избори?


Резултати
Видео
Един дефектен ген и зайците могат да ходят на предни лапи
 30.03.2021 21:46      
Видео
Лъв върху покрива на къща
 29.03.2021 11:17