Шоу

Древното проклятие на фараона причинило блокирането на Суецкия канал

  03.04.2021 14:05  
Древното проклятие на фараона причинило блокирането на Суецкия канал

Новината за местенето на 22 мумии на египетски царе от един музей в друг съвпадна мистериозно със серия от трагични инциденти, които се случиха в последните дни в Египет, и това пробуди страховете, че е събудено древното проклятие на фараона, пише в. “Дейли мейл”, цитиран от „24 часа“.

Властите в Кайро имат намерение да пренесат в събота от Египетския музей на площад “Тахрир” в Националния музей на египетската цивилизация във Фустат останките на 22-ма фараони, сред които Рамзес II – най-могъщия владетел на Древен Египет.

Сред останките ще са още тези на Тутмос III, Сети I, на цариците Хатшепсут (най-влиятелната жена фараон), Маритамен - съпруга на Аменхотеп I, както и на Яхмос-Нефертари, съпруга на Яхмос I.

Това ще е една от най-екстравагантните процесии, които човек може да си представи. Всеки един от 18-те древни царе и 4-те царици ще мине поотделно през Кайро в позлатена колесница, върху която ще е изписано името му. Периодът, в който те са управлявали, е преди 3500 до преди 3100 години. Златният парад ще бъде воден от управлявалия най-отдавна към следващите династии. Първи ще е Таа II Секененра, царувал през XVI в. пр. Хр., а последен - Рамзес XI, царувал през XII в. пр.Хр. В Националния музей на египетската цивилизация мумиите ще бъдат изложени от 18 април.

Съобщението за местенето обаче беше последвано светкавично от поредица бедствия, включително блокирането на Суецкия канал от огромния контейнеровоз, което причини мащабни икономически щети на страната и в света. По последни данни става дума за поне 1 млрд. долара. Освен това в Египет стана тежка жп катастрофа с десетки жертви, рухна 10-етажна сграда и вилняха пожари.

Потребители на социалните мрежи предположиха, че всичко това се дължи на проклятието, което гласи: “Смъртта ще долети с бързи криле за онзи, който наруши покоя на фараона”.

Според преданието то е било заравяно в гробниците от свещеници заедно с мумиите и застига всеки, който се осмели да проникне в тях.

Археолозите побързаха да обяснят, че става дума за чиста случайност и нито един от гробовете не е бил повреден при изваждането на древните останки. При смъртоносната влакова катастрофа в Сохаг миналата седмица обаче 32-ма души загубиха живота си, а 66-има бяха ранени. Само ден по-късно 8 души загинаха, а 24-ма пострадаха тежко при срутването на многоетажна сграда близо до летището в Кайро.

Горе-долу по същото време се срути и бетонен стълб на строежа на моста Мариотия. Да не говорим за глобалната търговска криза, причинена от запушването на Суецкия канал.

Толкова злощастия едно след друго накараха социалните мрежи да закипят, че това няма как да се обясни по друг начин освен с намесата на мистични сили.

Наложи се един от най-известните египтолози - Захи Хауас, да обяснява пред телевизия “Ал Арабия”, че смъртта на археолози в миналото, проникнали в гробниците на фараоните, се дължи на бактерии, които били в изобилие в тях.

“Процесията на царските мумии ще е голяма реклама за Египет. Всички очи в света ще бъдат втренчени в местенето, което ще се извърши с най-голям респект и ще продължи само 40 минути”, обясни той. Мумиите ще бъдат превозени във вътрешността на специални контейнери, пълни с азот - при условия, максимално близки до тези, при които се съхраняват.

Специалистите посочват, че в новия музей те ще бъдат изложени при много по-добро поддържане на подходящата температура и влажност. Останките на 22-мата владетели са били открити по време на две експедиции в края на 80-те години на ХIX век.

Историкът Басам ел Шамаа също отхвърля слуховете за проклятието на фараона и подчертава, че фразите, издълбани в стените на храмовете, са били просто резултат от въображението на древните египтяни. Той посочва, че много от мумиите са били плесенясали и по стените на гробниците са се развъждали бактерии, опасни за дихателната система и дори смъртоносни. Към това се добавяли и изпражненията на прилепите, които също разнасяли болести.

Легендата за проклятието на фараона се ражда, след като над 20 души, участвали в разкопаването на гробницата на Тутанкамон през 1922 г., умират един след друг. Твърди се, че британският археолог Хауърд Картър и хората от експедицията му са пробудили смъртоносната клетва, като проникнали в погребалната камера на пирамидата на крал Тут в Долината на царете.

Особено развихряща въображението е смъртта на лорд Карнарвън, който финансира разкопките. Той е ухапан от комар и при бръснене разранява мястото, което се инфектира и предизвиква отравяне на кръвта. Създателят на Шерлок Холмс - писателят Артър Конан Дойл, предполага, че кончината му е причинена от духовете - пазители на гробницата, и това още повече раздухва медийния интерес.

Гробницата на Тутанкамон е една от малкото непокътнати от древни иманяри. За да бъдат изнесени всички съкровища от нея, минават 10 години.

Между другото, част от процесията ще е и бащата на Тутанкамон - фараонът Ехнатон, който според историците е бил един от най-мразените египетски царе. При идването си на власт той променя традицията на древните египтяни да вярват в много божества и ги задължава да се кланят единствено на слънчевия диск, наречен Атон. След смъртта му всичките му паметници са разрушени, а името му е заличено от списъка на владетелите.


Анкета

Трябва ли да се проведат нови избори?


Резултати
Видео
Катерач изкачи необезопасен един от най-високите небостъргачи
 04.04.2021 16:48      
Видео
Колко бърза е Toyota Yaris GR?
 03.04.2021 20:00