Хебър (Пазарджик) с историческа титла във волейбола

16.04.2021 08:43

Волейболистите на Хебър (Пазарджик) спечелиха историческа първа титла на България, след като спечелиха WINBET финал №3 в Суперлигата за мъже. Възпитаниците на Александър Попов обърнаха като гост Нефтохимик 2010 (Бургас) с 3:1 (21:25, 25:18, 25:20, 25:14).

Така Хебър спечели WINBET финалната серия с 3-0 победи и за първи път стигна до златните медали.

Пазарджик е печелил шампионската титла през далечната 1947 година като Чавдар (Пазарджик).

Срещата в зала "Младост" заедно изгледаха кметът на Бургас Димитър Николов, кметът на Пазарджик Тодор Попов, президентът на Българската федерация по волейбол Любомир Ганев и председателят на Национална волейболна лига Атанас Гаров.

Брадли Гънтър записа първата точка в двубоя с мощна атака от зона 2. Жани Желязков отвърна с успешна атака от зона 4 - 1:1. Флот сервис на Николай Колев затрудни посрещането на Хебър и Денис Карягин направи резултата 4:2. Отново Денис Карягин изведе Нефтохимик напред с 3 точки при 6:3. Блокада на Николай Колев спря атака на Тодор Алексиев и Нефтохимик поведе с 9:5. Александър Попов е прекъсване за Хебър. Александър Ляфтов атакува в аут - 5:10. Георги Братоев пусна топката в полето на Хебър напълно необезпокояван и Нефтохимик поведе с 12:6 при техническото прекъсване. Брадли Гънтър игра успешно с блокадата - 8:12. Бургазлии поведоха с 18:11 и това принуди Александър Попов да вземе второто си прекъсване в първата част. Блокада на Тодор Алексиев намали резултата до 14:19. Атака на Брадли Гънтър съкрати разликата на 4 точки при 15:19. Николай Желязков взе прекъсване за шампионите. Брадли Гънтър атакува мощно от зона 2 и 16:19. Ас на Георги Братоев след изпълнен начален удар от място 23:16. Последваха 3 поредни точки за гостите - 19:23. Домакините спечелиха първата част с 25:21.

Жани Желязков спря с единична блокада атака на Александър Ляфтов и Нефтохимик поведе с 4:3 във втората част. Брадли Гънтър атакува мощно от зона 2 и Хебър поведе със 7:6. Николай Къртев хвана на блок атака на Николай Николов - 8:6. Нова успешна атака на Брадли Гънтър от зона 2 - 9:7. Две поредни блокади на волейболистите на Хебър дадоха аванс на гостите от 4 точки при техническото прекъсване - 12:8. Остра атака на Теодор Тодоров в центъра и 13:9. Валентин Братоев прокара топката между мрежата и блока за 11:14. Атака на Александър Ляфтов не можа да бъде спасена в защита от Теодор Салпаров. Ас на Брадли Гънтър и 16:11 за Хебър. Николай Желязков взе прекъсване. Ас на Александър Ляфтов и 18:12 за гостите. Златко Кьосев смени Денис Карягин в състава на Нефтохимик. Нов ас на Александър Ляфтов - 19:12. Иван Станев пусна технично за 20:14.  Тодор Алексиев се справи с двойната блокада за 22:15. Ас на Николай Колев намали разликата на 4 точки при 18:22. Александър Попов взе прекъсване за Хебър. Брадли Гънтър изведе Хебър геймбол 24:18. Жани Желязков атакува в аут и Хебър спечели втората част с 25:18.

Ас на Брадли Гънтър даде аванс от 3 точки на Хебър. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Грешка на Николай Николов даде преднина от 5 точки на Хебър при 8:3. Технична атака на Брадли Гънтър и 10:5 за гостите. Валентин Братоев намали до 7:11. Жани Желязков се справи с двойна блокада за 8:11. Денис Карягин се справи лесно с единичен блок - 9:12. Единичен блок на Брадли Гънтър срещу атака на Денис Карягин 14:9. Николай Къртев атакува през центъра за 15:10. Нова успешна атака на Брадли Гънтър от зона 2 направи резултата 17:12. Домакините намалиха до 15:18. Александър Попов взе прекъсване за Хебър. Брадли Гънтър игра с блокадата за 20:16. Нефтохимик намали до 19:21. Тодор Алексиев отигра технично от зона 4 за 23:19. Гостите от Пазарджик затвориха третата част с 25:20.

Волейболистите на Хебър поведоха с 5:2 в началото на 4-ата част. При 7:3 за тима от Пазарджик Николай Желязков взе прекъсване. Александър Ляфтов направи единична блокада на Александър Ляфтов. Брадли Гънтър атакува над блокадата от зона 2 по диагонала. Пайп на Тодор Алексиев и 10:5. Брадли Гънтър вдигна топката на Тодор Алексиев в зона 4 и бившият капитан на националния отбор не сгреши - 12:7. Хебър дръпна с 15:9. Теодор Тодоров заби блокада на Николай Колев - 16:9. Теодор Тодоров атакува през центъра за 18:10. Александър Ляфтов спря с блокада така на Георги Братоев 20:11. Хебър стигна до мачбол при 24:14. Брадли Гънтър донесе победната точка в 4-ата част 25:14 и в мача с 3:1 гейма.

Канадският диагонал Брадли Гънтър бе най-резултатен за победителите с 22 точки (2 аса, 2 блока, 51% ефективност в атака - +14). Тодор Алексиев (2 блока, 60% ефективност в атака, 15% перфектно и 41% позитивно посрещане - +5) и Александър Ляфтов (2 аса, 2 блока, 53% ефективност в атака, 38% перфектно и 38% позитивно посрещане - +5) добавиха по 14 точки.

За Нефтохимик Жани Желязков завърши с 15 точки (2 блока, 43% ефективност в атака - +3). Денис Карягин добави 14 точки (1 ас, 1 блок, 48% ефективност в атака, 27% перфектно и 41% позитивно посрещане - +4).

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) – ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) 1:3 (25:21, 18:25, 20:25, 14:25)
НЕФТОХИМИК: Георги Братоев 4, Жани Желязков 15, Валентин Братоев 11, Денис Карягин 14, Николай Николов 5, Николай Колев 5 – Теодор Салпаров-либеро (Златко Кьосев)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
ХЕБЪР: Иван Станев 2, Брадли Гънтър 22, Александър Ляфтов 14, Тодор Алексиев 14, Теодор Тодоров 8, Николай Къртев 7 – Петър Каракашев-либеро (Иван Латунов, Стойко Ненчев, Спас Байрев)
Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ