Новини

Вкарват бомбоубежищата в електронен регистър

  04.03.2022 19:25  
Вкарват бомбоубежищата в електронен регистър
  google

Подготвяме електронен регистър на укритията в страната, което ще даде възможност те да бъдат локализирани от гражданите. Бомбоубежищата на територията на страната се проверяват ежегодно от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН), съобщи в  Благоевград директорът на дирекцията гл. комисар Николай Николов, цитиран от БТА.

Конструктивните изисквания на скривалищата са спазени

 и те категорично защитават от бомби и т.н., но аз за момента не виждам кой и защо ще ни напада, посочи гл. комисар Николов. Той уточни, че мазетата на всички жилищни и обществени сгради, строени след 50-те години на миналия век, са пригодени за укрития.

Във връзка с ранното предупреждение на хората чрез мобилните телефони, предстои да се разработи мобилно приложение. Очаква се то да бъде реализирано с обществена поръчка на стойност повече от 5 милиона лева.

„В диалог съм с мобилните оператори, така че при информация за бедствие или настъпващи действия, друга опасност, тежка катастрофа на магистралата, предупреждения към хората ще бъдат отправяни по една система, наречена “BG alert”.”, посочи директорът на ГДПБЗН.

Съобщенията ще съдържат кратка информация с предупреждения и указания, допълни Николов.

46 колективни средства за защита на населението има изградени на територията на област Стара Загора, 30 от тях са записани в активите на МВР, а останалите 16 са на юридически лица, които са длъжни да ги поддържат. Това стана ясно след заседание на областния съвет по сигурност.

Едва 14 от тези на МВР са в задоволително състояние, останалите се нуждаят от ремонти и подмяна и монтаж на необходимите ел. и ВиК инсталации, но като цяло конструкцията им била стабилна. Основно бомбоубежищата са в Стара Загора и Казанлък, ведомствените са основно на „Арсенал“ и „ТЕЦ „Марица-изток 2“.

По-голямата част са с капацитет от по 50-150 души, но има и няколко за по 1000 и 300 души.

Според специалистите като бомбоубежища при необходимост могат да се използват подземните паркинги на големите търговски обекти: в Стара Загора това са мол „Галерия“ и „Парк МОЛ“. Със съответните технически характеристики като укрития могат да бъдат използвани мазетата на високоетажните жилищни кооперации (в това число и пенелки), някои от по-старите дори са били снабдени с масивни стоманени врати и прозорци, които са се затваряли херметически с цел защита от радиация.

Минимум 5 дни са необходими за подготовката на убежищата за кризисна ситуация, се казва в нормативните документи, които са с гриф „Секретно“ .

Към 4 март на територията на Старозагорска област официално са приети 17 бежанци от Украйна, две семейства са настанени в международния младежки център в Града на липите. От ръководствата на 11-те общини са обявили готовност в свои имоти да настанят между 70 и 80 бежанци при необходимост, уточни областният управител проф. Наско Василев. От УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ пък декларираха готовност да назначат 30 украинци на работа.


Анкета

Колко пари похарчихте на Черния петък?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14