Новини

ГДБОП към гражданите: Полицията няма да ви поиска лични данни или пари по телефона, случи ли се - значи е телефонна измама

   
ГДБОП към гражданите: Полицията няма да ви поиска лични данни или пари по телефона, случи ли се - значи е телефонна измама

Във вчерашния ден получихме сигнали от граждани за телефонни обаждания от измамници - уж от служител на ГДБОП, който е информирал жертвата, че на нейно име е изтеглен кредит и трябва да започне процедура по опрощаването му. Разговорът е продължил няколко минути, различни номера са се обаждали на жертвите. Идеята на измамниците е жертвата или да вземе свои спестявания от банката, или заем и да изпрати финансови средства. Това обясни пред журналисти Владимир Димитров, директор на "Киберпрестъпност".

Измамниците са мъж и жена - говорели на български език с ясно изразен руски акцент. Мъжът се е представил като "старши комисар Антонов от ГДБОП" - такъв служител в дирекцията не съществува. Впоследствие обаждането е препращано към жена, която се е представяла за служител или на търговска банка, или на БНБ.

На жертвите са изпращани имейли, които визуално претендират да са от ГДБОП, но са манипулирани. По същия начин и на дисплея на жертвите се е изписвал български телефонен номер, но не истински, а създаден чрез интернет телефония или т. нар. "спуфинг".

На въпрос на БНТ как са подбирани жертвите, Димитров отговори, че по телефона са викани със собствените им имена, затова вероятно става дума за изтекли бази данни в кибепространството.
Хакерски форуми, където има имена, телефони и имейли на граждани. Но не само на български граждани, това нещо се случва по цял свят, посочи той.

Към момента тече проверка, но извършителите все още не са установени. От ГДБОП са категорични, че те не са българи.

„Това е измама и гражданите не трябва да се подвеждат. Полицейски служители, ако се обаждат на граждани, няма да искат от тях предоставяне на лични данни или финансови средства, камо ли пък да започват процедура с банкова институция за опрощаване на заем“, подчерта Владимир Димитров.

Жертвите са държани нарочно на телефона, за да нямат възможност да проверят информацията, която им се съобщава. Засечени са опити за преводи на суми от порядъка на 20 000 и 80 000 лева, една от жертвите е изпратила средства на измамниците чрез криптовалута. В друг от случаите са жертва е била "поканена" да се срещне с човек, който да вземе парите - "инкасатор".

„Не сме издавали предупреждение до конкретни банки или предупреждение във връзка с този инцидент, но има множество нормативни документи, които регламентират дейността на банковите институции, има и Закон за прането на пари, множество вътрешноведомствени документи в самите банки“, допълни той.

Владимир Димитров призова гражданите, които получават подобни обаждания, да преустановяват разговорите, а ако трябва - и временно да блокират повиквания от непознати номера. Ако получават имейли, претендиращи да са от полицията или банкови институции, да проверят внимателно адреса на изпращача.