Президентът Румен Радев налага вето върху част от промените в Изборния кодекс. Това обяви държавният глава в обръщение към народа. Тези промени имат ясната цел да гарантират служебна победа на управляващите на предстоящите избори, подчерта Радев.
Припомняме, че на 17 септември парламентът прие глacyвaнeтo нa cлeдвaщитe избopи – peдoвни или пpeдcpoчни – дa мoжe дa ce ocъщecтвявa пo двa нaчинa – мaшиннo или c дoбpe пoзнaтaтa xapтиeнa бюлeтинa.
Уважаеми сънародници, трите месеца на многохилядни национални протести с искане за оставка на правителството и главния прокурор са свидетелство за дълбока криза на демокрацията. Сондажите регистрират рухналото обществено доверие в управляващите. Знаете, че изборите са фундаментът на всяка демокрация и от тяхната честност и прозрачност зависи как ще продължаваме напред. Отказът на властта да чуе гласът на гражданското удължава агонията. В тази ситуация кабинетът не управлява, а търси избягването на политическата и правна отговорност за многобройните скандали, белязали последните години. Посегателството върху Изборния кодекс е подчинено и мотивирано със същата цел - именно бягането от отговорност от страна на управляващите, заяви държавният глава.
През миналата година законодателят постанови изисквания за изцяло машинно гласуване за президентски и парламентарни избори. С последните промени се позволява едновременното въвеждане на машинен и хартиен вот и ръчното им броене, което обезсмисля машинното гласуване. Тези решения трудно могат да се обяснят с друго, освен с желанието да се отворят достатъчно възможности за хаос и изборни манипулации в полза на управляващите.Снемането, което законът извършва от Народното събрание и прехвърлянето върху Централната избирателна комисия на решенията и отговорността да определят дали да се наемат, или закупуват машините, на практика означава бягство от отговорност на парламента при положение, че в Конституцията ясно са указани разпоредби и се вменяват отговорности на законодателя по отношение на изборите. В същото време законодателят лишава Централната избирателна комисия от възможността да определи изпълнител за компютърната обработка на гласувалите и данните от гласуването като изцяло вменява тези дейности на "Информационно обслужване" АД, пренебрегвайки редица разпоредби за конкурсното начало в стопанската дейност и предотвратяване на злоупотребата с монополизма и нелоялната конкуренция, добави той.