Новини

Библиотеката на Американския конгрес пази Рибния буквар

  04.10.2020 20:43  
Библиотеката на Американския конгрес пази Рибния буквар
  google

Най-голямата библиотека в света – тази на Америанския конгрес пази „Рибния буквар“. Това отговориха от US-институцията на запитване на „Телеграф“. Сред най-ценните експонати е и „Неделник“ на Софроний Врачански. В отговор до медията от Американския конгрес посочиха, че съхраняват над 45 000 български издания.

И двете книги-реликви -„Рибния буквар“ и „Неделник“ първоначално са издадени в Румъния. Петър Берон например е бил едва 24-годишен, когато написва „Рибния буквар“. Това е и първият новобългарски учебник. Той включва няколко раздела, сред които буквар, молитви, които всеки ученик трябва да знае, съвети за възпитанието на детето, басни, случки от живота на древни цивилизации, аритметика. „Неделник“ пък представлява сборник от 94 неделни и празнични проповеди и поучителни слова.

Оказва се, че библиотеката на Американския конгрес разполага и с още много книги, журнали и снимки. Колекцията от наши издания съдържа и едни от най-ранните родни печатни издания. Могат да бъдат открити препечатки на вестници, издавани по време на Възраждането като „Български орел“ от 1846 година, първият български вестник „Бъдущност“ на Георги Раковски, и „Бранител“ от 1864 година, съобщиха за „Телеграф“ от библиотеката на Американския конгрес.

Стамболов

В колекцията на библиотеката има препечатки на вестник „Свобода“, издание подпомагано от някогашния министър-председател Стефан Стамболов, и издание, което е било против неговата политика - „Свободно слово“. Конгресната библиотека съдържа най-голямата колекция от вестници върху микрофилми и на хартия в САЩ. Първата българска книга, с която разполага конгресната библиотека, е Псалтир от 1857 година. Богатата колекция включва и екземпляри от издания по време на комунистическия период на България - „Работническо дело“, „Народна младеж“, „Отечествен фронт“ и „Земеделско знаме“.

Фотоси

Колекцията съдържа и издания не само на български език но и такива, издавани от малцинства в България на ромски език, турски език, арменски език. Колекцията съдържа и множество снимки като тази на Цар Фердинанд и неговото семейство.

Посланикът на САЩ у нас Херо Мустафа многократно изразява своето възхищение от богатата култура и история на страната ни, част от книжовните реликви се помещават в редица известни библиотеки по света.


Анкета

Трябва ли да отворят заведенията?


Резултати
Видео
В циганската махала в Пещера: 10-годишно дете шофира, поощрявано от роднините
 08.01.2021 10:30      
Видео
НАСА публикува видео на симулирано кацане на Марс
 05.01.2021 17:05