Новини

Каракачанов: Радев направи каквото си беше решил

  15.01.2021 22:03  
Каракачанов: Радев направи каквото си беше решил

По Конституция президентът решава кога да насрочи изборите. Не можах да разбера защо не на 28 март, но дали щеше да бъде тогава или на 4 април, на 18 април или по-нататък, дата като дата. За избори единствено трябва да се осигури нормален честен изборен процес, в който хората да могат да гласуват, да им се осигури възможността да отидат до урните.

Това заяви по темата за парламентарните избори в предаването "Панорама" вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.

"Познавам българската родна действителност. Отдавна съм в този народен цирк и ми е ясно, че каквото и да кажеш на едни подобни консултации, най-накрая ще стане така, както президентът е решил. А и като гледам как завършиха консултациите, мисля, че моята теза се потвърди", заяви министърът на отбраната.

Каквото и да кажат партиите според него, няма значение, защото по думите му, никой на тези консултации не е споменавал датата 4 април, а президентът е избрал именно нея.

Той заяви, че не се страхуват от българите в чужбина и ако в България последните 30 години има политическа формация, която да прави нещо за българите в чужбина, това е ВМРО.

"Не знам защо се създава това внушение, че бъларите в чужбина не могат да гласуват. Ще ви припомня законът какъв е. В страните членки на ЕС могат да се откриват секции навсякъде толкова, колкото искат българските граждани там. Извън страните от ЕС има определен брой секции. И на последните избори се видя, че в чужбина гласуват 1% от българите, които живеят там. Секциите са достатъчни", категоричен беше Каракачанов.

Той уточни, че е против безразборното откриване на секции извън ЕС навсякъде. Това според него означава една друга държава да организира изборния процес и да определя колко депутати ще има българският парламент. И припомни как преди време в турски градове е имало по 170-190 секции, там според него, се е гласувало на 120% и се е гласувало само за една политическа формация.

Каракачанов допълни, че няма как да се гарантира контролът и честността на изборния процес по пощата.

"Ако говорим за гласуване по пощата в България, мога да ви кажа какво ще се случи, една тотална манипулация. Електронното и машинното гласуване, които са една голяма дъвка, с която някои от опозиционните партии разиграват сценки, започват европейски държави да го отменят и да го отлагат. Защо трябва да изпием Черно море, за да разберем, че е солено?", попита Каракачанов.

Той заяви, че в България практиката е да се променят законът за изборите малко преди самите избори и то винаги е в полза на този, който ги променя.

"Да оставим законодателството такова, каквото е и ако има недъзи в това законодателство, да го променяме след изборите. Защо не го направихме в последните 4 години?", попита вицепремиерът.

Той коментира и темата Република Северна Македония. По думите му, това е стратегическа за нас тема:

"Защото както казваше президентът Петър Стоянов, това е най-романтичната, но и най-трагичната - бих добавил аз, част от нашата история. Ние не можем да се съгласим с това, което се случва в Република Северна Македония, и никакви избори не са причината", добави Каракачанов.

По думите му, договорите се подписват, за да се изпълняват. А за съжаление, в Република Северна Македония са смятали, че подписват договор, но могат да не го изпълняват.

"Там и до ден-днешен, въпреки всички превратности на времето, въпреки терора, който беше наложен след 44-та година в Титова Югославия, все още има много хора, които наричат себе си българи. Ние имаме морел и исторически ангажимент към тези хора", коментира Каракачанов.

И уточни, че това правителство на Заев най-много търси компромиса. "Но когато направиш компромис към политиците в Република Северна Македония, те го възприемат не като жест на благородство, а като слабост и незаинтересованост".

"Ние не искаме да се откажат от своята идентичност. Искаме нещо много просто: да бъдат така добри да създаватн своята идентичност оттогава, когато са възникнали условия за това", заяви вицепремиерът.

Той беше категоричен, че не сме затворили вратата, но те трябва да коригират политиката си, да преосмислят това, което правят, и в дебатите и преговорите, които се водят между двете страни, разговорите продължават.

По темата за армията и похарчените средства, Каракачанов коментира, че армията не е похарчила нищо извън това, което е в бюджета. Освен това, са спестили 300 млн., които са оставили на разположение за пандемията от Ковид-19. Разходите които са направени, са гласувани още през 2018 година в българския парламент с проектите за модернизация.

"30 години армията не беше модернизирана и техниката не беше ремонтирана. Искате в същото време да привличаме кадрови военнослужещи да служат на техника, която не може да бъде използвана. 4 години по 10% се увеличават заплатите на българските военнослужещи. Няма авиационна платформа, която да не е ремонтирана. Същото и по отношение на сухопътните войски. Но не за сметка на заплатите на военнослужещите", завърши министърът на отбраната.


Анкета

Съгласни ли сте да тестват децата ви в училище?


Резултати
Видео
Солото на Брайън Мей в Bohemian Rhapsody е най-великото на всички времена
 18.01.2021 11:07      
Видео
Нова машина ликвидира дупки на пътя за минути
 14.01.2021 18:45