Средният болничен престой на пациент с усложнена коронавирусна инфекция е около 15 дни
Напоследък все по-често чуваме от устата на всеки новоизлюпен управник заклеймяващите думи: „източване“ и „дългове“. Възможно е някъде, нещо да бъде източено. Дълговете обаче са факт, еле пък за горкия данъкоплатец. С това уточнение съм съгласен!
Когато чуя: „източване на Здравната каса“, „задлъжнели болници“, със или без определението „държавни“ (разбирайте единствените хартисали за Народа) като „Пирогов“, „Александровска“ и пр.“, искрено се възмущавам! Как е възможно хора, имащи претенции за висока компетентност в сферата на управлението, да си позволяват подобна гавра, правейки такива внушения?! Пропускам факта, че всичко ТОВА се прави умишлено, пише в анализ Доц. Петър Атанасов, публикуван в "Труд".
Убеден съм и съм готов да споря, че откакто е създадена НЗОК, е невъзможно да бъде източена от здравеопазване, от лекар или от пациент! Преди време станахме свидетели на това кой и как може да източи НЗОК с почти 3 милиарда лева, но това не бяха нито работещите в системата, нито пациентите. Нещо повече! От обявяването на „извънредно положение“ или „извънредна ситуация“ би могло да се каже, че Касата се самоизточва. Но тъй като решенията в този период са взимани на най-високо ниво, аз се въздържам да направя тази констатация.
За първи път от пръкването си НЗОК проявява човечност в условията на бедствена ситуация, но ще коментирам този феномен в някоя друга „безобидна писаница“. Искам да уточня, че използвам категорията „човечност“ по повод плащанията на „твърда парична сума“ на база „заработки“ от 2019 година. Даже не знам правилно ли използвам финансовите термини, но се надявам читателят да ме разбере! За мен е пошло такава терминология изобщо да навлиза в медицината, но отдавна никой не забелязва, че медицината вече е долно пазарище! Дали да не попитам кой я превърна в такова?!
Връщайки се на лъжата „източване на НЗОК от системата на здравеопазването“, ще задам няколко въпроса, за да се опитам да си обясня по някакъв начин агресията на всеки новонастанил се управляващ да намери виновник за всичко, което самият управник трябва да свърши, но не може!
Първи въпрос: защо „Пирогов“ (и болници като „Пирогов“) трябва да е търговско дружество? На какво отгоре...?! Със сигурност ще се намери някой умник, който да ми „донесе от девет дерета вода“. Ако водата е годна за пиене - аз ще се съглася, че „Пирогов“ трябва да бъде търговско дружество. Но това е положението! Да приемем, че „Пирогов“ трябва да бъде търговско дружество, голям магазин, МОЛ..., а може би и кооперативен пазар.
Втори въпрос: като търговско дружество, не за да просперира, а само за да съществува, трябва ли „Пирогов“ да реализира печалба? Отговорът, без да се замислям, е: трябва! Тази печалба е необходима за реинвестиция, както е модерно да се казва. Дори да не е търговско дружество, „Пирогов“ не може да функционира без средства за поддръжка, ремонти (често ненадейни и неотложни), реновиране, нова медицинска апаратура, усъвършенстване на кадри и още много жизненоважни „дреболии“.
Трети въпрос: как се формира бюджетът на търговско дружество тип „Пирогов“? Веднага ще отговоря - 90% от бюджета се формира от работа по клинични пътеки, по договор с НЗОК. Тоест НЗОК е „договорен партньор“...?! И тук няма как да не цитирам Петко Бочаров (лека му пръст) - „Да, ама не!“. НЗОК е договорен партньор - монополист. Като такъв той се превръща в репресираща страна още преди договорът да бъде подписан. Кой определя правилата?! Този, който държи и ножа, и хляба, че здраво е хванал и камшика! Кажете ми кой застраховател в България (пък може би и в света) има правата на НЗОК? Това не е четвърти въпрос. Междинен е, като много такива, които ще си зададете, четейки тази „безобидна писаница“, защото и от нея няма да има никакви последствия. „Кучетата си лаят..., управниците си лудуват...!“.
Но да се върнем на „пироговската печалба“. Вероятно ще се намери умник, който да ми обясни как „Пирогов“ може да реализира печалба чрез „извънпътечна“ дейност. Аз искам лично да поспоря с този умник!
И веднага пристъпваме към работата на „търговското дружество Пирогов“ в гореописаната реалност. Да вземем за пример модерната сега 104-та клинична пътека или „КОВИД-пътеката“. Стандартът на тази пътека, освен многото важни дейности, някои дреболии и силогизми, изисква и минимален болничен престой от три дни. За всеки изпълнен „минимален престой“ (изпълнен стандарт по клинична пътека) НЗОК плаща единица пари. В случая на клинична пътека № 104 - 1200 лева. Тоест, за 3 или за 30, или за 300 дни, „постоянно източваната“ каса плаща 1200 лева и нито стотинка повече! Ако обаче същата „неволница“ (НЗОК) намери кусур, може да плати по-малко, даже да не плати, даже да те глоби. Те на това му се вика договорен партньор!
Да има право и да те коли, и да те беси! Прочее, положението с почти всички клинични пътеки стои по този начин - недофинансирани са! Използвам в изречението „почти всички“, защото може пък и да има някоя „префинансирана“ клинична пътека, при интронизирането на която, лобизмът си е изпекъл добре работата.
Няма да намерите обаче такава пътека, която да позволява (забележете - ПОЗВОЛЯВА, ах колко милосърдно звучи!) лечението на пациенти със заболявания от областта на вътрешните болести.
Реално средният болничен престой на един пациент с усложнена коронавирусна инфекция обаче е не три, а около 15 дни. Нека ги намалим на 10 за по-лесно смятане и в полза на любимия договорен партньор. Сред счетоводните реалности, от които зависи съществуванието на „търговското дружество Пирогов“ има една определяща финансовия изход от всеки един сблъсък с любимия договорен партньор. Тя се нарича леглоден.
Нямах време да пресметна каква е стойността на един леглоден за клиниката, която ръководя за 2020 година, но съм пресмятал същата за 2019 година и тя възлиза на 154,65 лева, да ги закръглим за по-лесно смятане на 150 лева (пак в полза на „любимия договорен партньор“). Е, като умножим леглоден по среден престой, какво излиза?! Излиза, че благодарение на договорния си партньор, „договорният роб“ (другата страна по договора) е ощетена с 300 лева още от момента, в който пациентът е прекрачил прага на „търговското дружество Пирогов“. В този смисъл, искам да задам един междинен въпрос - пациент, клиент, купувач - как да се нарича сегашният страдалец - болният човек?! Докъде ми докараха професията...?!
И така, към тези 300 лева започваме да добавяме парите, похарчени за лекарства (тук ще включа и свещения кислород, кръв и кръвни компоненти, допълнителни изследвания, медицински консуматив и още някакви „дреболии“, които не се осчетоводяват при изчисляването на така наречения „леглоден“. Не се осчетоводяват тия „дреболии“, ама само от НЗОК! Иначе се пишат „на гърба“ на „търговското дружество Пирогов“. Средно за диагностиката и лечението на един пациент с усложнена коронавирусна инфекция, ние, престъпниците, източвачите на НЗОК, нарушителите на пациентските права и пр., сме харчили за периода от април месец миналата година до края на май месец тази година над 5 000 лева на пациент! Не ни е срам..., нали?!
Е...., господа всезнаещи, управляващи, репресиращи..., кой кого източва (източва или граби) и защо болници като „Пирогов“ имат дългове?! Изобщо няма да задавам въпроса за остойностяването на нашия труд. За пациентите ни той е безценен! За всички вас той не струва пукнат грош!
Независимо от това, всички ние, медиците, на които благодарните граждани ръкопляскаха в началото на корона кризата (и сега го правят и ни вярват, и се надяват на нас), ще продължим да работим в интерес на пациентите си и в името на свещената си професия, въпреки НЗОК, въпреки вас - управляващите!
*Авторът е началник на клиниката по вътрешни болести на COVID сектора