Икономика

КНСБ: Минималната заплата да стане 1103 лева

  30.01.2022 14:25  
КНСБ: Минималната заплата да стане 1103 лева
  google

Минималната работна заплата в България да е равна на „Заплатата за издръжка“. Към 2021 г. тя е в размер на 1103 лв. нето. Това се казва в отворено писмо на синдикатите до вицепремиера и министър на финансите Асен Василев.

"Конфедерацията на независимите синдикати в България подкрепя всички цели на изпълнителната власт за ръст на минималната заплата по начин, който да позволява нейният размер да бъде достатъчен за издръжката на един работещ и семейството му. Това е наше дългогодишно искане, което мотивираме на всяко тримесечие чрез изследването „Заплата за издръжка “. Припомняме, че едва 30 % от наетите по трудово и служебно правоотношение

получават заплата, която да е равна или по-висока от размера на „Заплатата за издръжка“. Това налага провеждането на спешна догонваща политика по доходите. Част от тази политика е и минималната заплата. За нас това са справедливи и достойни искания, които вицепремиерът, министър на финансите и председател на НСТС Асен Василев защити по време на заседанието на тристранката на 27.01.2022 г. В същото време настояваме да видим визия от изпълнителната власт за възходяща конвергенция и достигане на равнища на БВП и доходите в размер на 60% от средноевропейските нива, а също и за ръст на доходите на работещите в бюджетната сфера с минимум 10%, а на „работещите на терен“ с минимум 15%.

КНСБ напомня, че приходите в бюджета идват основно от данъци, плащани от гражданите. През 2021 г. едва 3,1 млрд. лв. са постъпили в хазната от данък върху печалбата и цели 23 млрд. лв. от облагане на трудови възнаграждения, ДДС и акцизи. Въпреки това, национално представителни работодателски организации продължават да спекулират и твърдят, че българският работник не заслужава дори най-ниската в Европейския съюз минимална работна заплата.

При всяко увеличение на минималната работна заплата работодателските организации твърдят, че ни очаква спад на заетостта, въпреки че данните през последните няколко години напълно опровергават тези опасения. Като добри примери от последните месеци, могат да бъдат посочени Словакия - минимална заплата за 2021 г. бе фиксирана на 57% от средната за страната, и Испания, където се заложи средносрочна цел от 60% минимална заплата спрямо средната работна заплата. За сравнение, в България това съотношение е около 42-44% в продължение на 10 години.

На този фон производителността на труда на един зает вече е 50,8% от средното европейско ниво или разлика от едва 1,9 пъти. Всъщност, според данни на Министерството на финансите от есента на 2021 г. производителността на труда през изминалата година е най-висока спрямо предходните 6 години, а вътрешното потребление продължава да бъде основния двигател на растежа, а не частните инвестиции.

"Една държава е толкова богата, колкото е богат нейният най-беден работещ гражданин, а в България бедните и работещи граждани са много. Минималното възмездяване на работещите у нас трябва да осигурява необходимата издръжка за техните семейства", завършва позицията.


Анкета

Усещате ли ускоряването на инфлацията?


Резултати
Видео
Звездата на смъртта. Астрономи наблюдаваха експлозията на червен супергигант в космоса
 16.01.2022 17:39      
Видео
Продава се кемперът на Уил Смит
 10.01.2022 14:10