95,4% от 29 722 учители, директори, родители и заинтересовани страни относно началото на учебната година са посочили 15 септември като единственото възможно начало на учебната година. Това сочат данните от национално проучване на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.
3,9% от участниците в анкетата са изразили съгласието си учебната година да стартира на 1-и септември. 0,5% пък смята, че учебните занятия могат да започват доста по-рано – на 20 август.
„Българската образователна система и нейните традиции са били фундаментът на устойчивост на българското общество. Всички промени без сериозни аргументи водят до ненужни турбуленции и разделение в най-голямата публична сфера – образованието. В днешния ден имаме най-голяма нужда от обединение, а има традиции, които ни обединяват и които си струва да запазим! Такава традиция, кореспондираща с национален празник, е 15 септември!“, посочва председателят на СО „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров. Той припомня, че образователният министър Стоян Омарчевски (1920-1923) въвежда от 1921 г. единно начало на учебната година – 15 септември, като завършването е на 12 юли за градските училища, а за селските училища тя завършва месец по-рано – на 15 юни. Датата 15 септември се запазва до 50- те години на 20-и век. За периода от 1952 до 1957 г. под влияние на образователната система в СССР се извършва промяна в рамките на учебната година (1 септември до 30 май). Моделът се оказва неприложим за българската образователна традиция и от 1957 г. до днес началото на учебната година е 15 септември.