Новини

Пътни строители блокираха движението в София и на редица места в страната

  13.04.2022 12:45  
Пътни строители блокираха движението в София и на редица места в страната

Представители на пътностроителните фирми протестират в цялата страна с искане да им бъдат  изплатени дължимите суми за извършената дейност. Те заявиха, че от една година стоят без възлагане и без средства. Пътният сектор настоява държавата да им изплати средствата за извършена, но незаплатена все още дейност.

Премиерът Кирил Петков заяви, че част от парите може да им бъдат отпуснати до дни.

В София протестът започна в 9 ч. пред Народното събрание, продължи към Министерството на финансите, а след това шествието се събра пред Министерския съвет. 

Малко преди обед пред сградата на парламента с надути клаксони спряха тежкотоварни камиони въпреки предварителната заявка, че техника няма да се използва на този протест. Около 12 часа там звучеше музика, а движението по бул. "Цар Освободител" бе спряно.

Малко след 12 часа камионите, които бяха паркирани пред сградата на Народното събрание, освободиха площада. 

Над 86 пътностроителни и пътноподдържащи фирми участват в протеста в столицата. Те се събраха пред сградата на парламента в 9 ч. След това под звуците на тъпан, сирени, свирки, шестваха до сградите на Министерството на финансите и на Министерския съвет.

Инж. Георги Златев от Българска браншова камара "Пътища" заяви, че нито зимното поддържане, нито задълженията отпреди година са разплатени. Освен 20% инфлация, строителните материали също са с по-високи цени.

В тази несигурна обстановка държавата не изпълнява своите договори и ангажименти и не защитава живота и здравето на своите граждани, каза Георги Златев.

 

Снимка БГНЕС

 

Представители на фирмите заявиха:

"Няма пари, няма плащане", "От една година чакаме парите, все ни обещават… само проверки, проверки, провериха всичко и пак…", "Има направени пътища, а не е платено", "Не получаваме заплати, затова сме тук. А имам семейства, имаме сметки, изнемогваме", "Нашата фирма е 300 човека, 150 човека сме съкратили", "За жалост ще се изгубят специалистите и накрая няма да имат хора за работа, дотам сме стигнали.

Две блокади в Русенска област

 

Снимка: Ася Пенчева

 

Служители на "Автомагистрали-Черно море" блокираха движението в две точки на Русенска област - граничният пункт Дунав мост и по пътя към София, в района на село Иваново. Към тях се присъедини и лидерът на КНСБ Пламен Димитров, който каза:

"Не разбираме и не искаме да разбираме всякакви политически игри, който някой играе, дали за управител на БНБ, дали за някаква друга кауза, по която има разминаване и развитие в управляващата коалиция, ние си искаме парите. Тези 28 милиона час по скоро трябва да бъдат платени, защото вече сме във фирмата в процедура на масата качени".

Блокада на Ришкия проход

Снимка: Радио Шумен

Блокиран бе Ришкия проход, където близо 100 служители на дружеството "Автомагистрали-Черно море" - Шумен излязоха на пътя с настояване да получат изработените от тях 28 млн. лева за вече направени ремонти по магистрала „Тракия“.

Блокадата е на транспортна отсечка, която е една от основните връзки между северната и южната част на България. Пътните строители спират леките и тежкотоварните автомобили на разклона за село Риш.

Превозните средства ще бъдат пропуснати към 13.30 часа.

Блокиран бе и пътят Айтос - Провадия

Близо 50 работници от фирма "Автомагистрали-Черно море" разпънаха българско знаме дълго 50 метра и към 12 часа от половин час блокираха пътя Айтос - Провадия на разклона, свързващ Айтоския и Ришкия проход.

Протестиращите настояват държавата да изплати на фирмата дължимите 28 млн. лева за ремонта на отсечката Чирпан - Стара Загора от АМ "Тракия".

Атанас Пехливанов, представител на КНСБ заяви, че хората не вярват на обещанията на премиера Кирил Петков, че половината от сумата ще бъде изплатена.

"Вече сме тотално обезверени. Хората са на ръба на отчаянието. Масово хората са със заеми… Дружеството има договор с КНСБ, в който заплатите са приоритетни, получат ли се някакви пари, веднага се изплащат заплати. В момента имаме да получаваме заплати за февруари и март."

Протест и на пътен възел между Ловеч и Троян

Снимка: Пламен Христов

Десетки работници с камиони и друга техника на пътностроителни фирми излязоха на протест и на пътен възел „Абланица“ между Ловеч и Троян.

Някои от фирмите имат да получават от държавата между 30 и 60 милиона лева за извършени ремонти и зимно почистване и поддържане на пътища.

"Искаме си парите, да си ни дават заплатите", каза демонстрант и добави, че фирмата в която работи има да получава над 30 млн. лв.

"Великденски очаквахме сега да получим със заплатите, обаче и заплати няма да има", каза друг протестиращ.

"Последният превод – онази година април месец, нито за зимното са плащали", каза трети демонстрант./ БНР

Снимка: Пламен Христов


Анкета

Как инфлацията промени потреблението ви?


Резултати
Видео
Звездата на смъртта. Астрономи наблюдаваха експлозията на червен супергигант в космоса
 16.01.2022 17:39      
Видео
Продава се кемперът на Уил Смит
 10.01.2022 14:10