България със сребро и бронз в многобоя на ЕП по художествена гимнастика в Тел Авив

18.06.2022 19:52

България спечели два медала в многобоя при жените на европейското първенство по художествена гимнастика, което се провежда в столицата на Израел Тел Авив.

Боряна Кайлен защити сребърния си медал от шампионата на Стария континент, който се проведе във Варна миналата година. Грешки в изпълненията с топка и с бухалки лишиха възпитаничката на Мариана Памукова от златото. Състезателката на "Левски Триадица" започна вихрено състезанието с отлично изпълнени композиции на лента и на обръч, за които получи съответно 33.900 и 35.500 точки. За съжаление Боряна не издържа на напрежението и изпусна уредите в следващите две изпълнения, като за тях получи 32.750 точки (топка) и 33.350 точки (бухалки) и сбор от 135.500 остана втора.

Стилияна Николова също стъпи на почетната стълбичка, след като се окичи с бронзовия медал. Състезанието за нея започна с грешка в съчетанието с лента и оценка от 31.500 точки. Последваха отлично изпълнени композиции с обръч и с топка, за които получи съответно 34.550 и 34.200 точки. За съжаление изключително талантливата ни гимнастичка, която е дебютантка на европейско първенство за жени, не издържа на напрежението и направи голяма грешка в края на съчетанието с бухалки и беше оценена с 31.400 точки. Така със сбор от четирите изигравания от 131.650 точки Стилияна се нареди на третото  място в крайното подреждане за многобоя.

Европейска шампионка със 136.900 точки стана представителката на домакините Дария Атаманов. Състезателката на Айелет Зусман, която изведе Линой Ашрам до олимпийската титла,  също не игра чисто, като допусна грешка на съчетанието си с лента, но получената оценка й беше достатъчна, за да стъпи на европейския връх.

Това е втори златен медал за Израел на европейското първенство в многобоя при жените. Линой Ашрам спечели титлата през 2020 година в Киев.