Еропейската комисия потвърди във вторник, че указът на руския президент Владимир Путин, с който се утвърждава нов ред за плащане по договорите за доставка на природен газ с "Газпром", нарушава санкциите, наложени от ЕС на Русия заради нахлуването й в Украйна.
Коментарът беше направен по повод заявлението на правителството, че е неизбежно да поднови преговорите за газ с руската държавна компания и изказването на руския посланик в България, че "Газпром" би приела само плащане в рубли.
"Подписаният на 31 март указ на руския президент Владимир Путин не е в съответствие с нашите санкции", заяви говорител на Европейската комисия във вторник.
Той поясни, че предвиденото участие в схемата по плащанията на Руската централна банка, която е санкционирана от ЕС, прави невъзможно осъществяването на схемата, както я виждат от Кремъл.
Говорителят припомни, че Европейската комисия е дала указания на правителствата и компаниите, които имат договори с "Газпром" как могат да извършват плащания за купения от тях руски природен газ, без да нарушават санкциите. "Тези насоки не са променени", подчерта той.
Според препоръките, публикувани още през май, компаниите могат да открият сметки в руската "Газпромбанк", съгласно новите условия за плащане, въведени от Москва през март. Те трябва да извършат плащането по тях във валута, посочена в договорите им с руския държавен газов доставчик, и да обявят, че плащането е приключено.
В указанията се казва още, че не е необходимо сметките да бъдат във валута, различна от посочената в договора с "Газпром", както и че откриването на втора сметка в "Газпромбанк", в която сумата от първата сметка да се превалутира в рубли, би било нарушение на европейските санкции.
Правителствата трябва да следят това да не се случва и да санкционират евентуални нарушения. Ако това не бъде направено, Европейската комисия може да заведе наказателна процедура срещу съответното правителството.
Говорителят не коментира директно плановете на служебното правителство да изпрати на преговори с "Газпром" държавната "Булгаргаз", но припомни, че България е сред първите, пострадали от "руското изнудване, след като "Газпром" едностранно прекрати договори си".
"Впоследствие "Газпром" многократно демонстрира , че не е сигурен доставчик, и затова ЕС колективно реши да се откаже от руските горива възможно най-бързо", заяви говорителят на Европейската комисия.
22 европейски държави или фирми, регистрирани в тях, имат договори за доставки с "Газпром". Руската държавна компания прекрати едностранно договорите с България, Полша и Финландия, както и с компании в Германия, Дания и Нидерландия през април и май, като за причини бяха посочени проблеми с плащанията.
През юни започна намаляването на количествата, подавани през "Северен поток 1" към Германия, Франция и други клиенти в Западна Европа, като за това бяха изтъквани технически причини.