Започва информационна кампания за по-чист въздух в страната ни.
"Много често се говори за въздушно замърсяване, но хората рядко го виждат. Замърсяването може да татуира нашите кръвоносни съдове и бели дробове. Когато отоплителният сезон започне, започва и превишаването на нормите на въздушното замърсяване. Големият проблем е в профилактиката - да не допуснем замърсяването", заяви зам.-председателят на здравната комисия в НС д-р Александър Симидчиев в "България сутрин".
По думите му трябва да подтикваме институциите да си вършат работата, а хората да преминат към по-екологично отопление. СЗО на 22 септември миналата година прие нови нормативи за въздушното замърсяване, които са драстично по-ниски. Дори това, което сме постигнали досега, ще се окаже, че пак сме извън нормите, отбеляза д-р Симидчиев.
Той даде пример, че една печка генерира замърсяване колкото 15-18 камиона, които вървят по улиците 24 часа. В столицата има около 50 000 семейства, които се отопляват с твърдо гориво - "около 900 000 допълнителни автомобила". Колите са без особен контрол какво бълват през ауспусите, подчерта гостът на Bulgaria ON AIR.
"Дишаме въздух, който е мръсен много продължително време. Фините частици полепват по стените на белите дробове и влизат в кръвоносната ни систма. Почти няма хронично заболяване, което да не се предизвиква и от въздушното замърсяване", алармира д-р Симидчиев.
Депутатът от "Демократична България" добави, че въздушното замърсяване влияе върху здравето и директно върху икономиката ни. Ние сме обществени животинки и трябва да се съобразяваме с правата на всички останали. Хората, които замърсяват, трябва да си плащат за това. Всички имаме един и същи въздух, настоя той.
Д-р Симидчиев се надява разумът да надделее и да се вземат отговорни решения по проблема със замърсяването на въздуха. Да се отделят средства и те да достигат до хората, които имат нужда от подпомагане за отоплението.
Според д-р Симидчиев не е вариант да имаме правителство на всяка цена, но и новите избори няма да решат проблемите.
"Не е толкова важен мандатът, а това, което ще се случи като политики. Ако нямаме справедливост, няма как да се случат големите проблеми. Трябва да създадем правителство, което да подтиква към спазване на правилата. Да намалим кражбите и корупцията. Ще подкрепим правилните политики на "Продължаваме промяната", заяви той.