Аз съм политзатворник в Грузия и умирам, а в крайна сметка отговорността за това е на Владимир Путин.
Това заяви Михаил Саакашвили в писмо, публикувано от европейското издание на сп. "Политико". Текстът на лежащият в затворническа болница бивши грузински президент е предаден чрез американския му правен съветник Масимо Д'анджело.
Той описва, че се е върнал през 2021 г. в родината си като здрав 54-годишен мъж, а сега умира в затвора след системни изтезания, физически и психически, и доказателства за наличието на тежки метали, тровещи тялото му. "В момента страдам от смайващ набор от над 20 сериозни заболявания, всичките развили се, докато съм лишен от свобода."
"Освен това е все по-ясно, че скоро ще умра, ако не получа подходящи медицински грижи извън страната", допълва Саакашвили.
По думите му неговата смърт би предизвикала политически хаос в Грузия, "а мъченичеството ми със сигурност ще бъде възприето като победа за Путин - ярък символ за всички лидери в района, а вероятно и по света, които не се изправят срещу руския империализъм".
Грузия и други страни в района продължиха да се плъзгат към Кремъл, а грузинската демокрация е в отстъпление, продължава държавният глава на страната в периода 2004-2007 г. и 2008-2013 г. "В същото време обаче народът на Грузия потвърди ангажимента си към демокрацията и борбата срещу подобна тирания, като протестира по улиците пред сградата на парламента в центъра на Тбилиси", допълва той.
Саакашвили припомня за бурните протести в столицата срещу опита за приемане на закон за "чуждестранните агенти", наподобяващ, по думите му, руския репресивен вариант, и продължава: "Всичко това се случи само на няколко километра от затворническата килия, където се боря за живота си и където продължавам да защитавам демокрацията срещу Путин и неговите съюзници. Аз съм политически затворник в Грузия - страната, която ръководих като президент от 2004 до 2013 г. и работих усилено, за да се преориентираме към демокрацията и Запада."
Той нарича войната в Украйна "маниакалната и непровокирана военна инвазия на Владимир Путин" и сравнява реакцията си на нахлуването на руската армия през 2008 г. със съпротивата на Володимир Зеленски днес. Абхазия и Южна Осетия, които са заедно над 20% от грузинската територия, до днес са практически под руски контрол и са признати от Русия и само няколко държави по света за независими републики.
"По това време и няколко години след войната през 2008 г. се опитвах да предупредя моите западни колеги за империалистическите амбиции на Путин и за заплахата, която представляваше. Но докато Западът изрази така необходимата подкрепа и солидарност с нашата кауза, малцина, изглежда, взеха сериозно заплахата от милитаризма на Путин.
Очевидно нелепият разказ на Кремъл, че моето правителство по някакъв начин е провокирало войната, е породил достатъчно съмнения у мнозина на Запад, за да се убедят, че Путин не е имал по-широки реваншистки цели."
Не изпитвам задоволство от това, че империалистическите амбиции на Путин, които демонстрира войната срещу Украйна, показаха, че съм бил прав, допълва Саакашвили.
Той твърди още, че голямо мнозинство от грузинците подкрепят украинската кауза и близо 80% искат страната им да влезе в Европейски съюз, но управляващата партия "Грузинска мечта" - основана и ръководена от милиардера и олигарх Бидзина Иванишвили, демонстрират все по-тясна близост с Путин.
Саакашвили призовава САЩ в сътрудничество с ЕС да помогнат за освобождаването му чрез прилагане на санкции, икономическо ембарго, замразяване на финансирането на управляващите в Грузия и налагането на визови ограничения срещу тях.