Българските грации с още пет медала от Баку

21.05.2023 16:46

Българските гимнастички спечелиха още пет медала на 39-ото първенство по художествена гимнастика в Баку, Азербайджан.

Шампионката в многобоя Боряна Калейн взе сребърен медал на бухалки и бронзов на обръч, Стилияна Николова спечели сребро на топка и бронз на лента, а Ева Брезалиева стана втора на лента.

Първият финал беше на обръч. Калейн игра стабилно и получи 32.250 точки, а с тях - и третото място. Стилияна Николова допусна грешка и уредът излезе извън килима, заради което тя бе класирана на седмо място с 28.700 точки. Европейска шампионка стана украинката Виктория Оноприенко с 33.250 т. Среброто бе за Ади Ася Катц от Израел с 32.600 т.

На финала на топка Николова игра отлично и получи 33.350 точки, 17.200 от които за трудност, и взе среброто. Европейската шампионка от 2022 г. на топка Калейн допусна неточности и остана шеста с 32.300 точки. След контестация на щаба ни оценката ѝ беше повишена на 32.600, но тя остана на шесто място. Шампионка на топка стана италианката София Рафаели с 33.650 т., а трета - представителката на домакините Зохра Агамирова с 32.850.

Рафаели спечели и втори златен медал днес, на бухалки, с резултат 33.000 т. Втора се нареди Калейн, която игра без грешка, но получи 32.450 точки, които след контестация бяха повишени на 32.650. Трета е Екатерина Веденеева (Словения) с 31.700.

Така Боряна Калейн завършва с четири отличия - злато в многобоя и отборно, сребро на бухалки и бронз на обръч.

Във финала на лента доминираха българките с изключително силните си представяния. Ева Брезалиева, която игра само на този уред, спечели сребърен медал с 31.600 точки. Бронзът бе за Стилияна Николова с 31.550 т. Тя приключи първенството с четири медала след бронза в многобоя, отборно злато, сребро на топка и бронз на лента

Дотук България има 12 медала от първенството - пет златни, четири сребърни и три бронзови.

До края на днешния ден предстоят още два финала с българско участие - на пет обръча и на три ленти/две топки при ансамблите.

Финали на отделните уреди при жените:

обръч: 1. Виктория Оноприенко (Украйна) - 33.250 точки, 2. Ади Ася Катц (Израел) - 32.600, 3. Боряна Калейн (България) - 32.250, 7. Стилияна Николова (България) - 28.700

топка: 1. София Рафаели (Италия) - 33.650 точки, 2. Стилияна Николова (България) - 33.350, 3. Зохра Агамирова (Азербайджан) - 32.850, 6. Боряна Калейн (България) - 32.600

бухалки: 1. София Рафаели (Италия) - 33.000 точки, 2. Боряна Калейн (България) - 32.650, 3. Екатерина Веденеева (Словения) - 31.700

лента: 1. Дария Варфоломеев (Германия) - 32.250 точки, 2. Ева Брезалиева (България) - 31.600, 3. Стилияна Николова - 31.550

Успешно ли ще е правителството Денков-Габриел?