Регистрираното във Велико Търново дружество "Ево медиа груп" е било избрано от Министерството на културата, за да изготви единните стандарти и методология за дигитализиране на музейните и библиотечни фондове в България, както и аудиовизуалното съдържание от архивите на БНР, БНТ и БТА. Това се вижда в документи, публикувани в единния портал за електронни обществени поръчки, пише "Дневник".
Стойността на обществената поръчка, възложена на "Ево медиа груп", е 66 667 лв., а нейното изпълнение предшества работата по проекта "Дигитализация на музейни колекции, библиотеки и архиви" от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Той е на стойност, надхвърляща 68 млн. лв. От тях безвъзмездната финансова помощ от Европейския съюз ще бъде над 59.5 млн., с които трябва да бъде купено необходимото оборудване за дигитализация и съхранение на съдържание, създаване на дигитални хъбове, изграждане на висококвалифициран експертен капацитет и т.н. На 4 май вече беше подписано Споразумение между Министерството на финансите и Министерството на културата, БНР, БНТ, БТА, Държавна агенция "Архиви", Българска национална филмотека и Изпълнителна агенция "Инфраструктура на електронното управление".
Според информацията, публикувана в Търговския регистър, дружеството "Ево медиа груп", което трябва да подготви критериите за дигитализация на културното наследство на България, е основано през 2012 г. с капитал от 100 лв. Неговите собственици са Иван Станев и Николай Драков. Дружеството е регистрирано с максимално широк предмет на дейност, простиращ се от графичен дизайн, маркетинг, търговия с интелектуална собственост, аудио, видео и фотоуслуги, през изграждане на строителни обекти с цел продажба, разкриване и управление на туристически комплекси и заведения за обществено хранене, хотелиерство и ресторантьорство, до експлоатация на магазини, паркинги и гаражи, спедиторска дейност и т.н.
В същото време към края на декември 2022 г. компанията е имала амо трима здравно- и социалноосигурени служители.
Тя притежава 90% от капитала на друго дружество с идентичен предмет на дейност - "Търговски портал МАТ", регистрирано през 2016 г. също с капитал от 100 лв.
В предмета на обществената поръчка, изпълнена от "Ево медиагруп", влиза "извършване на проучване на състоянието и структурата на субектите на дигитализация, наличието на човешки ресурс и ниво на експертиза в обектите, в които следва да бъдат извършени дейностите по дигитализация, да оцени текущата готовност и необходимостта от допълнително обучение и квалификация на персонала им, да оцени текущото състояние на вече дигитализираните материали, както и съответствието им с Методическия кодекс на Държавна агенция "Архиви".
В рамките на обществената поръчка "Ево медиа груп" е поела задължението да изготви единни стандарти за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудиовизуално съдържание, както и да изготви единна методология за провеждане на координирана дигитализация. Освен това дружеството ще трябва да дефинира "подход за прилагане на принципите за недублиране на усилия и инвестиране в апаратура, като направи анализ на съществуващите центрове за дигитализация, създавани в рамките на усилията на центрове за върхови постижения като Наследство.БГ, UNITE и е-инфраструктурата CLADA.bg".
Като изпълнител на обществената поръчка "Ево медиа груп" е имала задача да определи и как да бъде одитирана наличната дигитализационна техника в музеите, архивите и библиотеките в страната, както и Българската национална фонотека, БНР и БНТ.
"Тъй като става дума за единен стандарт, се иска професионално познаване на разликите и приликите между изискванията за дигитализация според различните видове съдържание и очакваната употреба на дигиталните сбирки", казва доц. д-р Милена Добрева, която през 2004 г. създава и ръководи първия център за дигитализация в България (повече за нея - тук). Трябва да се отчете и как този стандарт ще подпомогне достъпа и ще гарантира дългосрочното съхранение на материалите", казва още тя.
Според Добрева не на последно място, се искат работещи контакти с дузина национални институции и инфрактруктури, изброени в документацията към обществената поръчка. "За два месеца да се обхванат всички те не е реалистично, а и доколкото съм говорила с колеги от някои от изброените инфраструктури, не е бил търсен никакъв контакт с тях, твърди тя и задава въпроса: "Как ще се отрази техният опит, ако те не участват в процеса?"
Милена Добрева твърди, че от качеството на изпълнението на обществената поръчка зависи изпълнението на целия проект за дигитализация на музейни колекции, библиотеки и архиви в страната. "В този си вид считам, че самата поръчка е нереалистична и от такива условия не можем да очакваме резултат, който да върши работа на толкова много институции у нас и в крайна сметка да подпомогне по-добрата видимост на нашето културното наследство в електронна среда", казва тя.
Важна подробност от процедурата по организирането на обществената поръчка на Министерството на културата е изборът на външен изпълнител за изготвянето на техническата спецификация към нея. Договорът за това е сключен с физическото лице Дарин Спасов, който според публикуваната информация е служител в компанията "Пейсейф България".
Още преди седмица "Дневник" изпрати три въпроса до "Ево медиа груп". От техните отговори трябваше да се изясни с колко специалисти в сферата на стандартите и методологията за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудиовизуално съдържание разполага компанията, къде и кога са придобили подготовката си в тази сфера и възнамерява ли дружеството да използва подизпълнител при работата по обществената поръчка, възложена от Министерството на културата. След като до приключването на работата по този текст отговори не бяха получени, "Дневник" потърси по телефона единия от управителите и съдружник в компанията Николай Драков. Той потвърди, че мейлът, на който са изпратени въпросите, е актуален, но не знае "дали те са стигнали до колегите" му. След това благодари за интереса към темата и прекъсна разговора.
Други въпроси бяха изпратени до ресорното министерство. Тяхната цел бе да изяснят в каква процедура и по какви критерии е бил направен изборът на Дарин Спасов за външен изпълнител при изготвянето на техническата спецификация на обществената поръчка, спечелена от "Ево медиа груп". Тези въпроси също не получиха отговор. Иначе, целите на проекта "Дигитализация на музейни колекции, библиотеки и архиви" са впечатляващи. Той трябва да направи възможни цифровизацията и предоставянето през интернет на материали в областта на културата, както и за съхранението им в цифров вид. "Дигитализираното съдържание, което ще бъде достъпно на създадената по проекта единна електронна платформа, ще включва виртуални разходки и експозиции, където е приложимо, които да бъдат от полза за туризма, за научни и образователни цели, за цялата общественост, пише в сайта на културното министерство. Освен това чрез националния агрегатор на дигитално съдържание трябва да се увеличи количеството и качеството на подаваната информация към платформата за европейско дигитално културно наследство "Europeana".