Практика ли е община Пловдив да възлага поръчки за 1.5 млн. лв. на фирми извън ЗОП? Именно това се случва за втора поредна година с поръчката за почистване на коритото на р. Марица в границите на Пловдив. През октомври 2022 г. под претекст, че се влиза в есенно-зимния период и от валежите, нивото на реката ще се покачи и наводни града, общината обявява частично бедствено положение и възлага без обществена поръчка изпълнението на дейността на фирма ПИМК. Реагират общинските съветници от „Демократична България” и дори искат оставката на кмета Здравко Димитров. След намесата на Агенцията за обществени поръчки, общината все пак е принудена да обяви обществената поръчка.
През 2023 г., както вече сигнализирахме, Комисията за обществени поръчки към общината обявява възлагането на обществена поръчка с този предмет на дейност и независимо от посочения от самата нея критерий за избор „най-ниска цена”, дава поръчката на друга предпочетена фирма, в случая „Ростер”, чиято цена е с 200 000 лева по-висока от другата предложена. След обжалване от страна на загубилата фирма и решението на ВАС за преразглеждане на ценовото предложение, последва ново решение на общинската комисия, поръчката да възложи на фирма „Ростер”.
Знаейки че „БКС Озеленяване ЕООД ще обжалва и това решение, община Пловдив, очаквано, вчера прекрати поръчката. Остава да обяви отново бедствено положение и спешно да подпише договор с „правилната” фирма. Кого ще облагодетелства с избора си общината? Предизборно, зад популистки лозунги и обяснения за спасяването на Пловдив, втората по големина община в България, дава чудесен пример как да се заобикалят законите и да се разходват публични средства своеволно и безнаказано.