Европейският съюз планира да помогне на страните от Западните Балкани да извършат нужните за евроинтеграцията реформи с пакет от инвестиции в размер на 6 милиарда евро, съобщи в Скопие председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс.
"Европейският съюз планира да помогне на страните от Западните Балкани да извършат нужните за евроинтеграцията реформи с пакет от инвестиции в размер на 6 милиарда евро", каза Фон дер Лайен на съвместна пресконференция с премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски.
"Колкото по-добър е процесът на реформи, толкова по-бързо ще се стигне до възможността за присъединяване. Има прозорец на възможности, който е отворен в момента. Процесът се основава на заслуги, така че никой не трябва да чака определена дата“, допълни тя, цитирана от МИА.
Урсула фон дер Лайен посочи, цитирана от БТА, че ЕС иска Република Северна Македония, Албания, Косово, Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина да се присъединят и в момента може да се види "истинската динамика“ на процеса по разширяване на ЕС.
"Изборът е ваш. И затова наистина се надявам, че всички страни, всички партии ще се възползват от този момент и ще подкрепят конституционните промени, защото се работи за вашето бъдеще, за вашия избор и всички партии носят отговорност за бъдещето на Северна Македония. Ние искаме Северна Македония да бъде член на ЕС и се надявам, че точно защото движението напред е добро, то ще бъде подкрепено от широкото мнозинство“, подчерта фон дер Лайен.
Северна Македония се надява до края на годината да започне реални преговори за членство в ЕС, но за да стане това трябва да промени конституцията си и да впише в нея българите. Това условие е залегнало в преговорната рамка на Северна Македония, но не може да се реализира заради съпротивата на най-голямата опозиционна партия в страната ВМРО-ДПМНЕ.
Ройтерс отбелязва, че Република Северна Македония трябва да реформира своята бизнес среда, да създаде ефективна публична администрация, да има стабилни публични финанси и да подобри борбата с корупцията.
Председателката на ЕК отбеляза, че Северна Македония е на добър път, а ЕС е готов да приеме страната с "нейната уникална идентичност и нейния собствен език“, съобщават местните медии.
"Това, което Македония постигна е впечатляващо. На добър път сте. Прогресът, който постигате с ангажираността да продължите по европейския път, е достоен за възхищение. Днес имаме 24 езика, а един ден ще включим и македонския език“, каза още фон дер Лайен, цитирана от медии в Северна Македония.
"Надявам се, че тези, които винаги в историята са били против евроатлантическата интеграция на страната, най-сетне, за първи път в политическото си съществуване, ще покажат в парламента, че са "за“ европейското бъдеще на страната“, каза премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски.
Той подчерта, че с такива въпроси не бива да се гради политически рейтинг и не бива да се играе с емоциите на гражданите, защото това би означавало повторение на "онзи лош филм, който гледаме в продължение на 11 години, когато имахме изоставане на междуетническите отношения в Северна Македония, в Македония“.
"Тогава имахме изоставане на отношенията със съседите и не помръднахме и с един милиметър в евроинтеграцията, а икономиката ни не растеше с повече от средно 2 процента годишно при инфлация от 3 процента. Затова казвам, че лошият опит от историята не бива да се повтаря“, заключи Ковачевски.
Председателката на ЕК е на обиколка на Балканите, която включва още посещения в Косово, Черна гора, Сърбия и Босна и Херцеговина.