Преди дни партиите, подкрепящи кабинета – ПП-ДБ, ГЕРБ-СД и ДПС, се договориха дерогацията за „Лукойл“ (изключението от забраната да се купува петрол от Русия) да отпадне а два етапа – от 1 януари 2024 г. да бъдат спрени квотите за износ на продукти от руски петрол, а вносът на руски петрол за бургаската рафинерия да бъде прекратен от 1 март 2024 г.
От месеци Делян Добрев от ГЕРБ настоява дерогацията да отпадне веднага, защото от нея печели единствено „Лукойл“. От ПП-ДБ отказаха да подкрепят това искане с мотива, че то ще доведе до сериозно поскъпване на цените на горивата у нас.
Ще поскъпнат ли горивата с отпадането на дерогацията за „Лукойл“?
„България в момента е доста по-готова – всичко зависи към момента от икономическия оператор на рафинерията – „Лукойл“. Ако „Лукойл“ не се справи, ние сме готови да доставим петрол, с който рафинерията да работи. Не очакваме съществен ръст цената на горивата при прекратяване на дерогацията в началото на март“. Това каза в предаването „Защо, господин министър?“ с водещ Жени Марчева министърът на икономиката Богдан Богданов.
По думите му компанията „Лукойл“ е имала достатъчно време – над 18 месеца от началото на дерогацията, в които да започне да преработва изцяло неруски петрол. Тя обаче дори не е изготвила план за такъв преход.
„Много работа беше свършена последните три месеца, за да изгради България капацитет от експерти, които имат готовност оперативно до поемат рафинерията“, уточни министърът.
Относно цените на горивата Богданов напомни, че те до голяма степен зависят от международните пазари.
„Важно е рафинерията да работи на максимален капацитет, тези 4000 души, които работят в момента там, да запазят работните си места. Трябва да спазваме европейските санкции и независимо кой е оператор, трябва да си плаща данъците в България“, обобщи министърът на икономиката.
Какъв ще е ефектът от инициативата „Достъпно за вас?“