Лидерите на Европейския съвет Шарл Мишел, на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и на Европейския парламент Роберта Мецола излязоха тази вечер със съвместно изявление по повод втората година от началото на войната. Унгария блокира приемането на обща позиция на всички държави-членки от ЕС, затова позицията е само на лидерите на трите европейски институции.
"Две години на насилие, бруталност, терор и унищожение. Никога няма да забравим първоначалния шок от атентата, ужаса от събитията в Бородянка, Буча, Мариупол", казват фон дер Лайен, Мишел и Мецола.
Според тях, въпреки продължаващите зверства и страдания, Украйна стои твърдо, а героичният украински народ демонстрира сила и решителност в защитата на родината си и в борбата за своята свобода и споделените европейски ценности.
Тримата лидери подчертават, че Европейският съюз винаги ще подкрепя независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници. Те припомнят, че незаконното анексиране на Крим и Севастопол преди 10 години бележат началото на продължителната агресия на Русия срещу Украйна.
Според тримата председатели, Русия и нейното ръководство носят цялата отговорност за тази война и нейните глобални последици, както и за извършените тежки престъпления. ЕС е решен да подведе Путин и приближените му под отговорност, включително за престъплението агресия.
Лидерите на евроинституциите заявяват, че ЕС ще подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо и ще продължи своята силна и непоколебима политическа, военна, финансова, икономическа, дипломатическа и хуманитарна подкрепа, за да помогне на Украйна да се защити, да защити хората, градовете и критичната си инфраструктура, да възстанови териториалната си цялост, да върне хилядите депортирани деца и да сложи край на войната.
В становището се припомня, че Европейският съюз реши да започне преговори за присъединяване с Украйна и ще й помогне по пътя й към членство в ЕС.
"Европейският съюз ще продължи да предоставя на Украйна и редовна и предвидима финансова подкрепа. Пакетът от финансова помощ от 50 милиарда евро за 2024-2027 г. ще помогне на Украйна да посрещне непосредствените си нужди, да възстанови своята икономика и общество, да модернизира своите институции и да консолидира демокрацията и върховенството на закона", се казва още в документа.
Тримата председатели подчертават, че ЕС ще продължи да отговаря на належащите военни и отбранителни нужди на Украйна, включително доставки на спешно необходими боеприпаси и ракети.
"Предприехме безпрецедентни действия на ниво ЕС, за да увеличим производството на европейската отбранителна промишленост и ще продължим да увеличаваме капацитета, което ще ни позволи да засилим военната си подкрепа и сътрудничество с Украйна, като същевременно укрепваме нашата отбранителна готовност и европейския суверенитет", казват още те.
Тримата лидери припомнят и санкциите срещу Русия. Те обещават още да бъде увеличим натискът върху Русия, за да ограничи способността й да води война.
В становището се припомня, че ЕС е предприел първите конкретни стъпки към насочване на извънредните приходи, произтичащи от руските замразени активи, в подкрепа на Украйна.
"Ние подкрепяме формулата на Украйна за мир за справедлив, всеобхватен и траен мир, основан на принципите на Хартата на ООН и международното право, както и всички усилия за среща на върха за глобален мир с възможно най-широка международна подкрепа", се казва още в становището на европейските институции.
"Днес нашите знамена ще се веят рамо до рамо като символ на нашата солидарност, ангажираност и решителност", завършват Мишел, фон дер Лайен и Мецола.
Пред всички европейски институции днес наред със знамената на ЕС са издигнати и украински флагове.