Икономика

Бившият екоминистър Ивелина Василева влиза в управлението на държавния ВиК холдинг

   
Бившият екоминистър Ивелина Василева влиза в управлението на държавния ВиК холдинг
  google

Бившият министър на екологията във второто правителство на Бойко Борисов Ивелина Василева (2014 - 2017 г.) влезе в ръководството на държавния "Български ВиК Холдинг", който управлява над 1 милиард лева и 25 ВиК дружества, съобщи mediapool.bg.

Назначението на Ивелина Василева в Надзорния съвет на дружеството е станало с решение на регионалния министър Андрей Цеков в края на февруари 2024 г.

Тя заема мястото на друг представител на ГЕРБ в управлението на ВиК Холдинга - адвокат Дафинка Семерджиева.

Не са ясни мотивите за рокадата, но най-вероятно е свързана с управлението на европроекти. Ивелина Василева е експерт по европейски политики и управление на проекти, като се занимава с консултантски бизнес в тази област.

Ръководството на ВиК Холдинга беше сменено от Андрей Цеков още в края на август 2023 г., като тогава рокадата беше публично обявена от регионалното министерство.

Смените станаха след като ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) се договориха за назначенията. В резултат беше върната старата структура на управление на държавния холдинг от времето на ГЕРБ - с управителен и надзорен съвет.

Дружеството има и двама изпълнителни директори - Ирена Георгиева от квотата на ГЕРБ и инж. Лозко Лозев от ПП-ДБ, който е от ВиК бранша.

"Български ВиК Холдинг" изпълнява проект за около 300 млн. лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Той предвижда изграждането на пречиствателни станции и ВиК мрежа в населени места до 10 000 жители.

"Целта ни е с изпълнението на инвестицията да се изградят или реконструират най-малко 10 пречиствателни станции за отпадни води и около 250 км водоснабдителни и канализационни мрежи", казва изпълнителният директор на холдинга Ирена Георгиева пред специализираното издание "Булаква" през февруари.

Реализацията на проекта е под риск, защото не се изпълнява заложената реформа в сектора. Все още няма приет Закон за ВиК от парламента, както и отделен воден регулатор. Това са задължителни условия, за да бъдат отпуснати парите по НПВУ. България пое ангажимент да приеме Закона за ВиК услугите през 2007 г., когато страната ни стана член на ЕС. Повече от 15 години обаче това не се случва основно заради съпротивата на местната власт, която е против окрупняването на ВиК операторите.

Освен този проект, ВиК Холдингът е ангажиран и с изпълнението на втората фаза на проектите, финансирани по оперативна програма "Околна среда" 2014 - 2020, чието довършване остана за настоящия програмен период.

Предстои и кандидатстване на седем ВиК оператора, които са част от холдинговата структура, и по новата програма "Околна среда" за периода 2021 - 2027 г.


Анкета

Зависи ли как ще гласувате от предизборната кампания на кандидатите?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14