Новини

ПП-ДБ при президента: Взимат папката с втория мандат и я връщат празна

   
ПП-ДБ при президента: Взимат папката с втория мандат и я връщат празна

Държавният глава Румен Радев връчва втория мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, излъчен от втората по численост парламентарна група в 49-ото Народно събрание – тази на "Продължаваме промяната" – "Демократична България" (ПП-ДБ).

Сутринта съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков обяви, че ще върнат мандата на президента неизпълнен. 

"Ще върнем папката празна", посочи той и се аргументира: "Това, което се видя вчера, е, че дори последният ни опит да си спазим уговорката и да покажем, че държавата няма да я хвърляме в хаос, беше отхвърлен от ГЕРБ. От тази гледна точка, ще я върнем празна".

Направиха ли последен опит от ПП-ДБ да преговорят с ГЕРБ? Има ли отворена вратичка помежду им за бъдещи разговори и бъдещо съвместно управление? Очакваме отговорите:

Дотук се стигна след като първият мандат за съставяне на правителство с кандидат за премиер Мария Габриел приключи неуспешно преди ден, след като парламентът гласува решението с 226 гласа "за", без "против" и един "въздържал се" (от ПП-ДБ).

От ПП-ДБ отправиха преди това предложение за втория мандат към ГЕРБ-СДС – да бъде реализиран като национален, общ и в него да има взаимноприемлива кандидатура за министър-председател, излъчена от ГЕРБ-СДС.

От коалицията ГЕРБ-СДС отвърнаха, че "ГЕРБ-СДС няма да участва в опити за съставяне на правителство с втория и третия мандат, нека българските граждани чрез избори решат кой и как трябва да управлява България".

Атанас Атанасов вече обяви, че ако от ГЕРБ-СДС не се съгласят, то от ПП-ДБ ще върнат неизпълнен втория мандат, а президентът Румен Радев трябва да връчи трети мандат за съставяне на правителство на парламентарна група по негов избор. 

Според Конституцията държавният глава трябва да направи това в седемдневен срок. Ако не бъде постигнато съгласие за образуване на правителство, президентът, след нови консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. 

Държавният глава няма голям избор, защото служебен премиер се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник, гласят последните промени в основния ни закон, приети в края на 2023-а.

Именно служебно правителство ще трябва да организира и евентуален предсрочен парламентарен вот, като неясна остава и датата за неговото провеждане, като съществува вариант и за вот 2:1, заедно с европейските избори, които ще са на 9 юни.

 

 


Анкета

Зависи ли как ще гласувате от предизборната кампания на кандидатите?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14