Свят

Хиляди астрономи ще следят слънчевото затъмнение от САЩ и Мексико

   
Хиляди астрономи ще следят слънчевото затъмнение от САЩ и Мексико
  google

Светът тръпне в очакване на поредното слънчево затъмнение. На 8 април този космически феномен ще се наблюдава от другия край на света – от територията на Мексико и Съединените щати. Български астрономи и астрофизици също ще гледат и ще изследват звездата в този специален момент.

Ако по време на слънчево затъмнение наблюдаваме Земята от Международната космическа станция, ще видим огромна сянка с диаметър близо 200 километра, пълзяща по земната повърхност с 1 километър в секунда. Така изглежда сянката на Луната, застанала между нашата планета и звездата. Ако сте в обхвата на сенчестото петно и гледате към Слънцето, ще видите затъмнение. „За около 4 минути ще настане мрак през деня. На практика е възможно да се видят по-ярки звезди, ще се виждат ярки планети. Много е вероятно да видим и комета”, разкри предсрочно Никола Петров от Астрономическа обсерватория „Рожен”.

За астрономите обаче тези 4-5 минути мрак са изключително важни. В краткия интервал те ще заснемат затъмнението и ще съберат безценни данни в полза на науката. „Слънцето е доста променлива звезда. Ние изпитваме това на собствения си гръб - отделният човек и цивилизацията като цяло. Нашата цел е да прогнозираме следващото поведение на Слънцето, защото то не е равномерно във времето”, посочи Алексей Стоев от Астрономическа обсерватория - Стара Загора.

Всичко, което се случва в слънчевата корона, има отражение и на Земята. Дали това ще са геомагнитни бури, или пък глобалният климат на нашата планета. „Слънчевият вятър е основният фактор, който определя така нареченото космическо време, оттам и климата на Земята”, обясни Стоев.

Тази година е по-специална с това, че съвпада с максимума на дългия 11-годишен цикъл в активността на Слънцето. Хиляди астрономи от цял свят ще разпънат телескопите в тясната ивица, в която ще се наблюдава пълната фаза на затъмнението. Алексей Стоев ще очаква този момент тъмнина в американския град Кервил, а Никола Петров с екипа си ще дебнат лунната сянка в района на град Монклова в Мексико. По същото време - вечерта на 8 април, в столичния "София Тех Парк" затъмнението ще се наблюдава на живо, а други учени ще обясняват как се случват слънчевите явления и по какъв начин се отразяват на живота ни.

Днес науката гледа трезво на слънчевите затъмнения. Хилядолетия назад в годините обаче за древните хора мракът е вещаел бедствия, болести, войни, дори края на света.


Анкета

Зависи ли как ще гласувате от предизборната кампания на кандидатите?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14