Икономика

Служебният кабинет отмени решението държавата да поеме дълга на Топлофикация София

   
Служебният кабинет отмени решението държавата да поеме дълга на Топлофикация София
  google

Служебният кабинет отмени решението на предишната власт държавата да поеме дълга от 1 милиард и 600 милиона лева на „Топлофикация София”. Парите бяха платени от фискалния резерв само преди няколко дни.

По предложение на министъра на енергетиката Владимир Малинов Министерският съвет отмени решение, с което държавата изкупува дълг от 1,6 млрд. лв. на "Топлофикация София".

Кабинетът отменя постановления и решение, с което държавата изкупува вземания на "Булгаргаз" и Българския енергиен холдинг от "Топлофикация София" в размер до 1.6 млрд. лв., като ги придобива чрез министъра на енергетиката.

Тъй като парите са платени от бюджета, сумата ще бъде върната обратно. Все още няма яснота дали средствата вече са били прехвърлени от Министерството на енергетиката към БЕХ и "Булгаргаз".

Законът за публичните финанси постановява, че когато се отпускат средства за сметка на бюджета на дадено ведомство в полза на небюджетни организации, ръководителят на ведомството е отговорен за извършването на оценка за съответствие със законодателството в областта на държавните помощи.

За предвидената мярка е следвало да се изпрати уведомление до Европейската комисия с цел правна сигурност, а това не е направено, посочват от МС. Администраторът на помощ е длъжен да не въвежда мярката в действие до произнасяне на ЕК, че разрешава помощта или че мярката не представлява такава помощ.

Разпоредбата на чл. 108, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България предвижда, че въз основа на акт на Министерския съвет, по предложение на министъра на енергетиката, държавата може да придобие вземания на БЕХ и "Булгаргаз" от "Топлофикация София" с номинален размер до 1.6 млрд. лв., по цена, определена от независим оценител, при спазване на законодателството в областта на държавните помощи.

При тази фактическа обстановка съществува реална възможност, при уведомяването на Европейската комисия, тя да определи мярката като държавна помощ, мотивира предложението си министър Малинов.