Новини

Проф. Кантарджиев: Вече сме в епидемична обстановка заради коклюша

   
Проф. Кантарджиев: Вече сме в епидемична обстановка заради коклюша

Вече сме в епидемична обстановка заради коклюша. Това каза за "Фокус" проф. Тодор Кантарджиев във връзка с разпространението на коклюш в страната. Експертът подчерта, че решението за ваксиниране на бебета месец и половина след раждане, вместо след 2 месеца, както беше до момента, не е от съществено значение.

По думите му е много важно бъдещите майки да се ваксинират три месеца преди раждане, а още по-добре, ако при планирана бременност, го направят преди зачеване.

"Имунизационното покритие в нашата страна е сравнително добро, но някои чиновници не си свършиха работата последните 2 години. Личните лекари не подканяха активно родителите за ваксиниране. Не се говореше, че трябва много да се внимава с новородените и че майките преди да забременеят трябва да се ваксинират. Това са причините в момента да има разпространение на заболяването", каза експертът.

Проф. Кантарджиев призова семействата, които очакват бебета, да се ваксинират, включително и бабите, и дядовците, ако са в контакт с бебето. Според експерта е добре първите 40 дни след раждане бебето да е само с майката.

Рискови групи са и възрастни хора с хронични заболявания, подчерта още професорът.

"Най-горещо съветвам тези, които очакват в семейството новородено, както и баби и дядовци, които ще помагат за отглеждането да се ваксинират. Възрастни, които имат съпътстващи заболявания, също могат да се ваксинират. Ваксината е с ниско антигенно съдържание. Тя помага на възрастните, които са ваксинирани преди години, да си изградят траен и качествен имунитет“, каза проф. Тодор Кантарджиев.

Експертът обясни, че дъждовното време ще стопира бързото разпространение на коклюша. Според него е добре през следващите две седмици пропуснатите деца да бъдат ваксинирани, защото при сухо и топло време заболяването се разпространява много бързо и лесно.

Епидемия против коклюш ще бъде обявявана само в отделни райони, уточни министър Галя Кондева след края на изслушването в Здравната комисия във връзка със случаите на коклюш.

Попитана дали столицата се намира в предепидемична обстановка, тя отговори отрицателно.

Критериите за провеждането на тестове за коклюш са следните: "Деца до 5-годишна възраст, наличие на епидемична обстановка в района, в който постъпва пробата, регистриран първи случай в населено място в дадена област, заболели деца с тежко протичане, заболели от регистриран епидемоичен взрива, организиран детски или ученически колектив".

"В момента работим, отпуснати са вече средства, за да осигурим изследвания и в други части от страната. Като изследванията ще се правят в универститетските болници", допълни тя.

По думите ѝ тестове ще могат да се извършват и в другите области в страната. "Предполагам, че от началото на другата седмица организацията вече ще може да работи, тъй като в момента се закупуват тестовете, изпращат се, осигуряват се средствата", каза Кондева.

Ако лекарят прецени, че няма необходимост да се потвърди диагнозата, но родителите желаят все пак да я проверят, това може да се случи в частните лаборатории. На въпрос дали има проблем с тестовете, тя каза, че такива в момента няма.


Анкета

Зависи ли как ще гласувате от предизборната кампания на кандидатите?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14