САЩ все още поддържат някои ограничения за удари с американско оръжие на руска територия, но в Крим Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) нямат подобни ограничения и няма нужда да се бият "с една ръка зад гърба“, пише британското списание The Economist, цитирано от "Фокус".
От редакцията уверяват, че Украйна постепенно започва да побеждава Русия в битката за полуострова.
Бившият командващ американските сили в Европа генерал Бен Ходжис отбелязва, че Русия гледа на Крим като на "непотопяем самолетоносач“ и е инвестирала значителни ресурси в развитието на военната инфраструктура там по време на окупацията. Сега тя е изложена на риск.
Британският стратег Лорънс Фридман добавя, че голяма украинска десантна операция в Кримв стила на съюзническия десант във Франция през 1944 година все още е немислима. Но Крим е слабото място на Русия по отношение на въздушните заплахи. На полуострова има твърде много активи за защита и това е най-добрият начин Украйна да окаже реален натиск върху Москва.
"Украинската кампания е смесица от военна и политическа стратегия. Политически тя е най-важният актив на Русия, но е и много уязвима“, съгласява се бившият съветник на Министерството на отбраната на Германия Нико Ланге.
Анализаторите твърдят, че целта на Украйна е да изолира Крим, да изтласка руските въздушни и морски сили далеч от Южна Украйна и да "удуши“ полуострова като логистичен център. И в това на украинците помага арсенал от крилати ракети Storm Shadow и SCALP, както и собствени безпилотни катери и други дронове. Наскоро към тях бяха добавени и американските балистични ракети ATACMS.
Благодарение на системните атаки Украйна вече успя да изгони по-голямата част от руския Черноморски флот от Крим, постоянно влошава руската противовъздушна отбрана на полуострова и нанася удари по военновъздушни бази, от които излитат военни самолети на Москва. Важно е, че хвалената и много скъпа система за ПВО С-400 се оказа не особено ефективна, подчертава изданието. Комбинираните атаки с използване на дронове-примамки и ракети ATACMS вече са стрували на руснаците няколко такива системи. Всяка батерия С-400 струва приблизително 200 милиона долара и не е лесна за подмяна.
Според генерал Ходжис, окупаторите "няма къде да се скрият“ в Крим: има сателитно и въздушно разузнаване, както и мрежа от информатори. Поради това нищо не може да се движи в Крим без знанието на украинците. Генерал Ходжис е убеден, че украинците "ще разрушат Керченския мост, когато са готови“. Потенциално по-голям проблем обаче ще бъде изграждането на нова железопътна линия, минаваща от Ростов през южните украински градове Мариупол и Бердянск до Крим.
Представителят на Южното военно командване на Украйна Дмитрий Плетенчук казва: "Железопътната линия по сухопътния коридор е признание от страна на руските окупатори, че Кримският (Керченският) мост е обречен. Осъзнават, че рано или късно ще имат проблеми“.