Икономика

В топ 4 сме по неработещи и неучещи млади хора в Европа

   
В топ 4 сме по неработещи и неучещи млади хора в Европа

България е в топ 4 в ЕС по неработещи и неучещи млади хора на възраст 15 г. - 34 г. Факторите, които оформят профила на тези хора, са свързани с образованието, етническата принадлежност, условията в семейната среда, доходите в семействата, квалификацията, която имат и която не съответства на пазара ма труда. Това коментира Томчо Томов, директор на Национален център за оценка на компетенциите към Българска стопанска камара, в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.

"По наши данни около 183 000 са неучещите и неработещите млади хора; според други тази цифра е много по-висока - някъде около 300 000. Преобладават жени, около 58%. Първата причина е ранното отпадане от училище - половината от тези хора са без завършен пълен цикъл на средно образование. Проблем е, че около 15% са с висше образование, което означава, че то все още като структура не отговаря на потребностите на пазара на труда. 17% са от професионални гимназии."

У нас 53% от трайно незаетите са българи, около 40% са роми; към 60% са от села и малки населени места.

Политиките за създаване и субсидиране на работни места за млади хора не дават ефект, като има много работни места, които не са заети, каза Томов. Около 40% от средствата по подобни програми не достигат пряко до целевите групи по данни на ЕК, което налага промяна на фокуса и нов акцент върху умения, образование и квалификация, добави той.

Друг основен проблем е, че трябва да се интегрират всички институции, които отговарят за тези политики и имат компетенция по темата за младите хора, каза Томов.

"Те трябва да решават конкретни казуси, да имат диференциран подход към региони."

Изключително важно е да се задържат младите в системата на образованието, за да придобият нужните на икономиката умения, но за това е нужна стратегия какво ще е нужно в бъдеще в национален и регионален план.

"Няма завършена такава стратегия - не е ефективна, има към различни ведомства, но не е интегрирана. Работодателите също не участват ефективно и много често данните не вършат никаква работа. Отделно, ако искаш да поискаш данни, за да прогнозираш нещо, не знаеш къде да се обърнеш", обясни гостът.