Външните министри на Южна Корея и Съединените щати осъдиха новия договор между Русия и Северна Корея като сериозна заплаха за регионалния мир и стабилност, обяви официален Сеул.
В телефонен разговор Чхо Тхе-юл и Антъни Блинкен са обсъдили възможните отговори на пакта и са се договорили да наблюдават ситуацията отблизо. Държавният секретар е изразил подкрепата на Вашингтон за ответните действия на Южна Корея на договореностите между Москва и Пхенян.
Русия и Северна Корея се ангажираха с взаимно оказване на незабавна военна помощ в случай на нападение срещу една от страните. Външният министър на Юга е подчертал, че помощ за укрепване на военния потенциал на Севера е нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност.
Официален Сеул обяви, че ще преразгледа възможността за въоръжаване на Украйна в отговор на договора между Москва и Пхенян.
По време на визитата си в Северна Корея руският президент Владимир Путин подари на Ким Чен Ун луксозна лимузина, пренебрегвайки санкциите на ООН, забраняващи трансфера на луксозни стоки за Пхенян, предаде БТА, цитирайки прегледа на печата ден след посещението на руския лидер.
През последните години Русия се опитва да убеди международната общност да намали санкциите си срещу Северна Корея. Вчера Путин подари на Ким луксозна лимузина (Aurus), пренебрегвайки санкциите на ООН, забраняващи трансфера на луксозни стоки за Пхенян.
Путин благодари на Ким за подкрепата на севернокорейския лидер за войната му в Украйна на фона на пищното посрещане при първото си посещение в изолираната комунистическа страна от повече от две десетилетия.
Ким потвърди "безусловната подкрепа" на Северна Корея за Москва, като отбеляза, че Русия има "важна роля и мисия в запазването на стратегическата стабилност и баланс в света".
Срещата им, която продължи около два часа, последва посещението на Ким в руския Далечен изток през септември, когато той и Путин разгледаха най-модерния руски космодрум.
Путин изрази надежда, че Ким ще направи посещение в Москва, посочва "Файненшъл таймс".
Цитирани от изданието експерти отбелязват, че предлагането на храни и военни технологии от страна на Русия на Северна Корея ще затрудни привличането на Пхенян към преговори за денуклеаризация, докато евентуален по-голям трансфер на севернокорейски оръжия към Русия ще засили нуждата на Украйна от оръжия от нейните съюзници.
Макар че Путин твърди, че договорът е "отбранителен по характер", той несъмнено ще подсили опасенията на Запада, че Кремъл мобилизира авторитарни държави като Китай, Иран и Северна Корея, за да подкрепи войната си в Украйна както с реторика, така и с материални средства, посочва изданието "Политико".
През последните месеци бяха изразени опасения, че Северна Корея може би снабдява Русия с оръжие в замяна на икономическа помощ и трансфер на технологии. По-рано тази година Киев заяви, че Русия е използвала балистични ракети, произведени в Северна Корея, за да атакува цели в Украйна, коментира изданието.
Типично по севернокорейски, пътуването тази седмица беше пропаганден спектакъл. Площад "Ким Ир Сен" в центъра на столицата Пхенян беше окичен с руски и севернокорейски знамена, както и с колосални портрети на двамата лидери. Голямо множество от хора, облечени в червено, бяло и синьо - националните цветове на Русия - ликуваше, докато Путин и Ким минаваха по червения килим, съпровождани от духов оркестър, който изпълняваше патриотични руски песни.
През последните години Русия и Северна Корея се сближиха заради тежките санкции, наложени и на двете страни от международната общност - на Москва заради войната в Украйна, а на Пхенян - заради програмата му за ядрени оръжия и балистични ракети. Докато повечето санкции срещу Москва бяха наложени на национално ниво, Пхенян е обект на множество санкции, приети от Съвета за сигурност на ООН, които Русия навремето одобри, посочва "Политико".