Инвеститорите, които получат държавна помощ по линия на сертификати за инвестиция Клас А и клас Б, но не изпълнят задълженията по договорите си, ще трябва да върнат средствата на държавата. Това гласят предложения за промени в Закона за насърчаване на инвестициите, изготвени от Министерство на иновациите и растежа и публикувани за обществено обсъждане.
С поправките в закона се създава механизъм, чрез който, ако инвеститор не изпълни или наруши условията и задълженията си по сключените договори за предоставяне на насърчителна държавна помощ, тя да се превърне в държавно вземане и да подлежи на връщане.
При установено нарушение на задълженията целият размер на помощта става изискуема по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс от Националната агенция за приходите.
С промените се дава възможност по предложение на Министерството на иновациите и растежа правителството да може да отпуска средства за обучение на хора, назначени на нови работни места, разкрити при осъществяването на инвестиции клас А и клас Б. Това ще е допустимо, когато вложението се осъществява във високотехнологични дейности или в по-изоставените региони на страната.
Скрининг на чуждестранните инвестиции
С предложенията за промени се дава възможност на държавата сама да конкретизира и стесни кръга от области на дейност за чуждестранните инвестиции, които подлежат на скрининг, като това ще може да бъде направено в подзаконов акт като например Правилника за прилагане на Закона.
Въпросният скрининг бе въведен по предложение на ДПС като метод за борба с „ръст на зловредните инвестиции в световен мащаб, особено руски“.
Така бе създаден Междуведомственият съвет, който да разглежда инвестиции, свързани със сигурността и обществения ред в сфери като критична инфраструктура, енергетика, транспорт, здравеопазване, отбрана, финанси, телекомуникации. Сега се дава право на правителството еднолично да изключи някои от областите.