Икономика

Цените на млечни продукти, яйца и олио у нас са над средните за ЕС

   
Цените на млечни продукти, яйца и олио у нас са над средните за ЕС

Цените на млечни продукти, яйца и олио у нас са над средните за Европейския съюз. Това сочат данните на Евростат за цените на потребителските стоки за 2023 г. Високите цени в най-бедната страна в ЕС не са прецедент, пише в. Сега.

От данните става ясно, че по отношение на храните българските домакинствата имат по-висок разход от домакинствата в Румъния и Полша. У нас през миналата година цените на хранителните стоки са били 86.5% от средното ниво за ЕС, докато в Полша са 75.8%, а Румъния - 72.7%.

Млечните продукти, яйцата и млякото се оказват доста скъпи в България. Цените им са с 27% над средното ниво за ЕС, като задминават съществено не само Полша (77% от средното ниво за ЕС), но и страни като Франция (91%), Австрия (94%), Швеция (95%), Нидерландия (96%).

Олиото (растителните масла) в Полша, Румъния, Германия, Австрия, Италия, Хърватска също е далеч по-евтино, отколкото в България. У нас през 2023 г. цената му надхвърля със 17% средното европейско ниво.

По отношение на месото в България е регистрирано ценово ниво 72% от средното. В Полша и Румъния обаче то отново е по-евтино - съответно 67% и 65%.

Двете държави ни изпреварват и с по-евтини зеленчуци и плодове, а Румъния дори с по-евтин хляб. У нас ценовото равнище на плодовете и зеленчуците е 78% от средното, а хлябът - 72%. България обаче е с най-евтина риба.

Ние сме първенци и с най-евтини цигари и алкохол - само 66% от средното за ЕС. При тази група стоки се наблюдават огромни разлики в цените.
В Ирландия например цигарите и алкохолът са три пъти по-скъпи от средното за ЕС ниво. Финландия и Дания също са доста над средното ниво - Финландия (170%) и Дания (133%).

Тази голяма вариация на цените на цигарите и алкохола се дължи на разликите в данъчното облагане на тези продукти, посочва Евростат. Както е известно България е с най-ниския в ЕС акциз на цигари и алкохол.

При ресторантите и хотелите също се отбелязва огромна разлика в ценовите нива, като най-ниски са регистрирани в България (52% от средното за ЕС), Румъния (65%) и Унгария (72%), а най-високите в Дания (152%), Финландия (129%) и Ирландия (128%).


Анкета

Ще гласувате ли на нови избори през есента?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14