"Мога да кажа, че досега на всички искания, документи и писма, изпратени за помощ, тъй като ние действаме съгласно процедурите за задействане на нашите формирования по оказване на помощ при каквото и да е природно бедствие, включително и по отношение на гасенето на пожари, сме отговорили положително. Няма случай, в който да сме отказали оказване на такава помощ", заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов днес, 18 юли, във връзка с участието на Българската армия в овладяването на тежката ситуация в страната. „Привели сме всички формирования във въоръжените сили в готовност при извикване, тъй като знаете, че има региони, в които няма пожари. За тях вече имаме създадена организация при появата на такива - подава се команда от Щаба на отбраната, задействат се модулите и екипите незабавно се включват в пожарогасенето", поясни той.
Министър Запрянов подчерта, че модулите от Българската армия са подготвени и разполагат с необходимото оборудване за различни дейности - борба със снега, с наводненията, с пожари. „Може би ще трябва да мислим за оборудване на повече вертолети. Това обаче изисква допълнителна техника, допълнителна подготовка, това не е просто да вдигнете един вертолетен екипаж и да го пратите да гаси", акцентира той и поясни, че пожарогасенето е изключително опасна дейност за вертолетната авиация. Министър Запрянов изтъкна лимитираният ресурс по отношение на наличната инженерна техника и отново апелира за повече бдителност и внимание сред обществеността.
„От 12 юли, когато се създаде по-сложна обстановка, до момента около 600 военнослужещи с над 90 единици техника са участвали в гасенето на пожари из цялата страна. Военновъздушните сили са извършили над 530 водохвърляния с над 1300 тона вода. За изминалите няколко дни всеки от хеликоптерите, които участват, е навъртял по 12 летателни часа на ден", посочи заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов. Той отбеляза, че и днес 150 военнослужещи участват в гасенето в селата Воден, Отец Паисиево и Иван Вазово. Хеликоптерите от състава на нашите Военновъздушните сили продължават да летят, а страната ни вече е подпомогната в борбата с огнената стихия от два хеликоптера от Чехия.
Генерал-лейтенант Попов поясни, че Българската армия поддържа 22 формирования за гасене на пожари, като от тях 15 са в Южна България и 7 - в Северна. „При необходимост, по нашите разчети, можем да добавим 450 човека там, където е необходимо. Готови сме по искане на органите на местната власт, както и на колегите от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението", да усилим хората на терен", заяви той.