Повечето имоти в страната са закупени с ипотека - в столицата те са около 50-60%, докато в останалите градове са около 35%. Пазарът на имоти, по-специално жилищният, е отражение на позитивните посоки на макроикономическата ситуация в страната.
Добромир Ганев, експерт и бивш председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“ каза пред Нова, че пазарът не се движи основно от финансирането.
“Втората важна причина за тенденциите е свързана с очакванията за позитивите след приемането ни в еврозоната. На този пазар влияят и около 10 млрд. лева, които са в сивата икономика, както и завръщащите се от чужбина българи”, допълни Ганев.
Кредитният консултант Иво Димитров допълни, че в средносрочен план няма видима причина лихвите по депозитите да нараснат значително, камо ли рязко”, нито пък цените на имотите да паднат.
“Масовата практика за кредитиране зависи от клиента, имота, вида строителство, района, локацията. Варира от 60 до 90%. Ако по стечение на обстоятелствата имотът е подценен като сделка, а пазарната оценка казва, че стойността му е по-висока, може да се стигне и до 96% кредитиране”, допълни Димитров.