Незаконният хоспис за стари хора в Банкя е на фирма, която има регистриран пансион за животни и то на друг адрес. Това каза заместник-министъра на труда и на социалната политика Лазар Лазаров. В хосписа вчера пламна пожар и един човек загина. Управителката на мястото беше задържана за 24 часа. След проверка Агенцията за качеството на социалните услуги е изпратила сигнал до всички компетентни органи, за нелегалната дейност на обекта, но мерки не са взети.
Местните жители разказват, че преди в сградата да има нелегален дом за стари хора, вътре са нощували бездомници.
Сградата е на три етажа и е паметник на културата, някога тук е имало дом за деца без родители, в момента на първия етаж има служба по геодезия и кадастър, на втория няколко лекарски кабинета, а на третия е незаконния дом за стари хора.
Не е ясно как е регистриран незаконният дом за възрастни хора в Банкя, това каза за БНТ заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Според него, този тип дейност трябва да бъде инкриминирана, защото сега наказанията са само административни:
"След като се наложи глоба, има случаи, в които те продължават, ние отново отиваме, а понякога е възможно и друг подход, затваря се обекта и се отваря в близост."
Кметът на Банкя Рангел Марков, оказа се, разбра от медиите за нелегалния пансион:
"И честно казано, не знам кой би трябвало да ме информира, тъй като това се оказа незаконен дом. Юни месец е имало проверка от социалното ни министерство и те не са ни информирали, че на нашата територия има такъв, а смятам, че би следвало, тъй като на практика ние сме на терен."
Възрастна жена остава с опасност за живота в "Пирогов", останалите три жени, които са живели в къщата в Банкя са настанени в две институции. Едната в дом "Надежда" на ул. "Пиротска", но близките ѝ вече са я прибрали вкъщи, а останалите две в "Зона Б5". В България има 120 лицензирани места, които предлагат социалната услуга, в София са 29. 66 000 души пък имат правото да получат домашна подкрепа по програмата за социален патронаж.