Новини

Вижте къде е Румен Гайтански – Вълка в Гърция

   
Вижте къде е Румен Гайтански – Вълка в Гърция

Обявяват скандално известния бизнесмен Румен Гайтански-Вълка и Стоян Мавродиев, бившият директор на Българската банка за развитие, за международно издирване. Това потвърдиха за bTV от МВР. След вчерашните акции и претърсвания стана ясно, че органите на реда нямат информация къде е Гайтански. По официални данни на „Гранична полиция“ миналия петък той е влязъл в България. По неофициална информация на bTV обаче след това той е напуснал страната. Бившият директор на Българска банка за развитие Стоян Мавродиев също не е в страната.

Бизнесменът Румен Гайтански – Вълка и бившият шеф на Българската банка за развитие (БРР) Стефан Мавродиев са напуснали България преди десетина дни, като двамата в момента се подвизават в луксозните си имоти в Гърция, разкриват източници на Топ Преса . Само преди седмица  Комисията за противодействие на корупцията (КПК) влезе в офиси и обекти, свързани с Вълка и бившия директор на ББР Мавродиев. Според запознати Гайтански от две седмици се намира в южната ни съседка. Там той разполага с ултра луксозна къща в комплекса „Сани“, закупена преди три години. Имотът се намира в богаташкия комплекс, разположен на първия ръкав на полуостров Халкидики – Касандра.

 

По информация на Топ Преса Гайтански купува къщата за 3,4 млн. евро, като впоследствие прави допълнителни ремонти за поне още 600 хил. евро. С интериора на имота му се заема лично последната му съпруга Ася, която професионално се занимава с вътрешен дизайн. Бившият началник на ББР Стоян Мавродиев също пребивава в Гърция. Неговият имот се намира в курортното селище Посиди, находящо се отново на първия ръкав на полуострова. Луксозната къща на Мавродиев е обградена с висок зид и десетки камери, които имат за цел да го пазят от любопитните погледи на туристите и минувачите.

 

Вчера министърът на вътрешните работи Калин Стоянов потвърди пред медиите, че към момента няма информация за местонахождението на Румен Гайтански – Вълка и бившия директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев. Според него е възможно двамата да бъдат обявени за международно издирване, а това дори може вече да е факт. Вътрешният министър не можа да уточни дали и кога Гайтански и Мавродиев ще се появят пред органите на реда. Калин Стоянов уточни, че въпросът за арестуването на Румен Гайтански не е под юрисдикцията на Министерството на вътрешните работи и че следствените действия са под контрола на други институции. „Няма нищо ново, освен случилото се вчера“, коментира той и добави, че ведомството му продължава да съдейства на колегите от Комисията за противодействие на корупцията. Според вътрешния министър предстоят множество процесуални действия, сред които разпити и експертизи, но те ще бъдат извършени единствено на база постановленията на съответните институции.

 

МВР не знае. Но Топ Преса знае. Папарак на югозападният таблоид засне, Гайтански как се подготвя на излезе на тур с яхнатата си докато институциите в България го търсят. Кадрите са от Sani Beach предлага изглед към лазурните води на нос Сани, плувен басейн с формата на лагуна, спа център и ресторанти с интернационална и гръцка кухня. Всяка от светлите и просторни стаи е с гледка към Егейско море или красивите пейзажни градини. Всички разполагат със собствена тераса или балкон и баня с душ тип тропически дъжд. Удобствата в стаите включват телевизор с плосък екран, минибар и климатик. Докато държавата си търси парите, Гайтански почива в Гърция. Ето ви го. В цялата му светлина!

 

Съдружник на Ахмед Доган, партньор в почистването на София и на още няколко общини в страната, притежател на част от Борисовата градина – името на Румен Гайтански-Вълка се завърна ударно в новинарския поток в последните седмици. Институциите се задействаха по серия скандални казуси около бизнесмена.

Бизнесменът получава прякора си покрай една от двете фирми, които през 90-те години отговарят за сметосъбирането в София – ДИТЦ и „Волф 96“.

Концесията от времето на Стефан Софиянски е прекратена, след като София е обхваната от криза с боклука. Контейнерите преливат, а дружествата на Гайтански отказват да почистват града. По това време кмет на София е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. И до днес Борисов се хвали, че се „опълчил“ срещу Вълка и така е станал кмет. Макар че това е основен лозунг на Борисов, компании на Румен Гайтански продължават да участват в почистването на няколко квартала в София по време на управлението на ГЕРБ. Докато уж излиза от сметосъбирането и почистването на София, Вълка отново влиза и печели милиони само че през задния вход. През 2019 година например негова фирма – “Грийн Партнърс” АД, предоставя техника на общинското дружество “Чистота-Искър” за почистването на три столични квартала срещу 12 млн. лева.

Следва скандал, признание на проблема от Йорданка Фандъкова, уволнение на най-ниското възможно ниво в администрацията и… през януари 2020 г. Столичната община отново възлага на „Зауба“ и консорциума „Грийн Партнърс БКС“ договори за чистенето на осем столични района.

„Зауба“ е собственост на Румен Гайтански през „Волф“. Формално той не присъства в управлението на „Грийн Партнърс“, но 80% от дружеството принадлежат на Здравко Андреев, който е член председател на Съвета на директорите на „Зауба“ и на „Био Майнинг“. Гайтански продължава да печели и от договори за сметопочистване в други градове като Стара Загора, Сливен, Кърджали и Поморие. През юни 2020 година “Грийн партнърс-БКС“ печели за втори път 5-годишен договор за почистването на Сливен на стойност 28 млн. лева без ДДС. Фирмата на Гайтански почиства Сливен от по-рано. Още през 2015 г. дружеството печели обществената поръчка за 20 млн. лв. за сметосъбиране и извозване на боклука, въпреки че кандидат е и голяма австрийска фирма.

Заемът от ББР

Компания, свързана с Гайтански, се оказа и един от най-крупните кредитополучатели от държавната Българска банка за развитие (ББР).Става въпрос за „Роудуей кънстракшън АД“, която през 2019 година е взела кредит от държавната банка в размер на близо 150 млн. лв. Преди седмица стана ясно, че ББР губи 97% от необслужвания кредит.

Въпросният заем е обект на политически скандал още от сключването на договора през 2019 г., а през 2021 беше един от поводите за смяна на директора Стоян Мавродиев и на ръководството на ББР от служебното правителство, докато Кирил Петков беше министър на икономиката. Тогава нито КПКОНПИ, нито прокуратурата в лицето на Иван Гешев реагираха.

Комисията за противодействие на корупцията се задейства за престъпление в отпуснатия кредит и твърди, че част от парите от държавния заем впоследствие са послужили за плащането на кредит на ТЕЦ „Варна“ на Ахмед Доган към частната „Д банк“. Гайтански и Доган имаха за кратко официално съдружие в компания на име „Уотър-Витал“ през 2017 г., но неофициалните им отношения са много по-стари.

Незаконните постройки край язовир Искър

През лятото на 2020 г. стана ясно, че Гайтански строи хотелски комплекс в Държавното ловно стопанство „Искър“ в нарушение на закона.

Историята с незаконните постройки на Гайтански край язовир Искър също е свързана с едно от дружествата на бизнесмена – „Био Майнинг“ АД.

Битката срещу незаконния строеж и опитите за събаряне отнеха почти 4 години. След дългогодишно „ослушване“ от страна на ресорното Министерство на земеделието, новината за прекратената 15-годишна концесия на неговото дружество дойде отново преди дни.


Анкета

Ще гласувате ли на предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14