Депутатите приеха на второ четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата. Вносители са Министерски съвет и председателят на Комисията по правни въпроси в Народното събрание и депутат от ГЕРБ-СДС Анна Александрова. И двата проекта целят да приведат българското законодателство в съответствие с правото на Европейския съюз.
В дебатите не взеха участието парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС, БСП и ИТН, а изцяло изказванията преминаха под диктовката на народните представители от "Възраждане". Първо Цвета Рангелова изрази опасение от сиви практики и злоупотреба със средства относно получаването на хонорари от страна на адвокатите. Адвокат Петър Петров видя два проблема в законопроекта - да се заплаща на фирми, за да може адвокатът да ги използва в рекламните си съобщения, че съответните фирми са му клиенти, както и да се прави сравнение между адвокати в рекламни съобщения. Не е редно да се допуска правене са сравнения по обективни характеристики между адвокатите, посочи още адвокат Петър Петров.
Четирима министри от служебния кабинет на Димитър Главчев - 2 попариха парламентарната група на "БСП за България" за поискано от тях изслушване в Народното събрание. Те трябваше да дадат повече яснота относно затрудненията за преминаване заради интензивния трафик през границите на Гърция, Турция, Сърбия и Румъния.
За поисканото изслушване съобщи от трибуната на Партийния дом председателят на 50-то Народно събрание Рая Назарян.
И четиримата министри - министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова, министърът на вътрешните работи Атанас Илков, финансовият министър Людмила Петкова и министърът на регионалното развитие - Виолета Коритарова са декларирали неотложни ангажименти в периода 11-13 септември 2024 г.
"Възраждане" също бяха разочаровани в искано от тях изслушване на вътрешния министър Атанас Илков за случай, свързан с педофилия.
Председателят на парламентарната група на БСП за България Борислав Гуцанов настоя да отпадне точка втора от седмичната програма - Проект на решение за изменение на Решение за възлагане на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител с цел продажба на оборудване, предназначено за Проекта АЕЦ "Белене". Очаквано предложението на Гуцанов не мина - народните представители гласуваха с 65 гласа "За", 103 гласа "против" и 10 гласа "въздържали се".
С поредица от процедурни предложения отпадна и точка пета от дневния ред - Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда.