Икономика

Юлиян Попов: България получи много добър и интересен ресор в ЕК

   
Юлиян Попов: България получи много добър и интересен ресор в ЕК

Ресорът е много добър, много е интересен. Освен това в светлината на доклада на Марио Драги, който се очертава като индустриална стратегия на Европа за следващия период, в много голяма степен се набляга именно на иновациите. Това каза пред Би Ти Ви бившият министър на околната среда и доскорошен кандидат за еврокомисар Юлиян Попов.

Не съм разочарован (че не е избран за еврокомисар - б.р.). Бях казал на някой, че ако ме изберат, ще бъда много въодушевен, а ако не ме изберат, ще бъда много облекчен. Екатерина Захариева е много сериозен кандидат, тя има много голям опит и политически, и международен, познаваме се много добре. Много е важно България да има добър ресор, а тя има такъв, подчерта той.

Фон дер Лайен е много добър управител. Знае се за нея, че управлява директно много сериозно. Личното ми впечатление е, че тя е също много човечна фигура и предполагам, че това, което гледа е и индивидуалността на човека и как ще се сработят, защото това е много интензивна работа 4-5 г. в криза. Ние се намираме във война, във военна ситуация, в това, което някои наричат поликриза и ЕС се справя изключително добре в нея, но трябва да се справи още по-добре. Добавя се и въпросът за конкурентоспособността, така че е много важно този екип да бъде добре организиран. Но той трябва да бъде и политически балансиран и от гледна точка на компетентности, подчерта той.

За мен лично събеседването бе много спокойно, ние сме публични фигури, така че автобиографиите, дипломите никой не ги обсъжда. Въпросите бяха как виждам Европа, как виждам този или онзи ресор. Разбира се моята сфера е в много голяма степен енергетиката, енергийният преход, разказа бившият екоминистър. 

Нито едно населено място, което е свързано към язовир, който се управлява от МОСВ, не е на режим. Това не означава, че министерството е абсолютно перфектно и вземе ли всички язовири, всички ще имат вода, каза Попов.

Министерският съвет трябва да изготви план за водите. Управлението им е пръснато в различни институции, МОСВ може да играе ролята на стратегически център, но то не отговаря за ВиК, например. Трябва да имаме координирана политика, категоричен бе той.