Опасни мащаби започва да придобива конфликтът между Израел и групировката Хизбула. Най-малко 492 са вече жертвите след израелските удари в Ливан. От тях 35 са деца, по данни на ливанското здравно министерство. 1645 са ранените. Израелската армия обяви, че е нанесла удари по 1600 цели на Хизбула. Групировката, на свой ред, обяви, че е изстреляла 200 ракети по Северен Израел. Ливанската шиитска групировка съобщи още, че тази нощ е насочила ракети срещу израелски военни обекти, включително завод за експлозви на 60 километра от границата с Ливан.
В Южен Ливан се образуваха километрични задръствания от коли с бягащи от израелските удари.
Най-смъртоносният ден за Ливан от края на гражданската война през 1990 г. И най-смъртоносните израелски атаки срещу Ливан след последната голяма война между Израел и Хизбула през 2006 г. Такава е равносметката след масираните израелски удари, които според Тел Авив са насочени срещу терористични цели, свързани с подкрепяната от Иран групировка Хизбула в Южен Ливан и в района на долината Бекаа. При бомбардировките е бил убит и командир от въоръженото крило на Хамас, потвърди палестинската групировка.
"Сред убитите са голям брой терористи от Хизбула, които са били при оръжията, по които се целехме. Израел е изправен пред заплахи по всички фронтове и продължава да им се противопоставя в защита на израелския народ", каза Даниел Хагари, говорител на израелската армия.
Училищата са затворени и ливанските власти ги превръщат във временни убежища. Хиляди ливанци се отправиха към Бейрут и дори още по- на север, бягайки от ударите, заради което по основната магистрала, свързваща южната част на страната с ливанската столица се образуваха километрични задръствания.
"Ние сме в Тир и трябва да напуснем. Казаха ни, че трябва се изтеглим, защото обстановката се усложнява. Трафикът в момента е интензивен, много натоварен. Хората бягат от южните части. Притеснени са, че всичко това може да прерасне не просто в регионален конфликт, а в нещо много по-голямо", коментира Евангело Сипсас, кореспондент на китайската телевизия.
Никой няма да спечели от ескалация в Близкия изток, предупредиха външните министри от Г-7 и призоваха за спиране на сегашния разрушителен цикъл. Преди срещата ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел заяви, че конфликтът между Израел и Хизбула заплашва да доведе до "тотална война" в Близкия изток.
"Ескалацията е изключително опасна и обезпокоителна. Мога да кажа, че сме почти на ръба на тотална война", подчерта Жозеп Борел, върховен представител на ЕС за външната политика.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази тревога заради случващото се и заяви, че не желае Ливан да се превърне в новата Газа. Франция поиска да бъде свикано спешно заседание на Съвета за сигурност за обсъждане на ситуацията в Ливан. САЩ обявиха, че изпращат допълнителни сили в Близкия изток поради рязкото разрастване на насилието и риска от по-голяма регионална война. Вашингтон не предостави подробности колко са тези допълнителните сили и какво ще им бъде възложено да правят. В момента САЩ разполагат с около 40 000 военнослужещи в региона.