Министерството на образованието публикува моделите на националното външно оценяване в края на 4., 7. и 10. клас, става ясно от сайта на ведомството. Моделите са изключително важни, защото задават рамката, по която учениците ще се готвят за тестовете. Обикновено те се обявяват в началото на учебната година, за да имат време децата да съобразят подготовката си спрямо тях.
Както МОН по-рано обяви, диктовката от изпита по български език и литература в 4. клас се премахва и се заменя с текст за редактиране. Остават обаче езиковите задачи, които преди бяха към диктовката. Те вече ще са 13 на брой, вместо досегашните 10. С езиковите задачи ще се проверява владеенето на книжовните норми, които са базови за езиковата култура, а с литературните задачи - уменията за четене с разбиране.
Втората част на изпита за 4-класниците е кръстен именно "литературни задачи" вместо досегашното "Текст за четене с разбиране и тестови задачи към него - с избираем и със свободен отговор". Те ще са с една повече от миналата година - 11 на брой. Третата част остава същата - речева задача с творчески характер. Тя предполага създаване на кратък текст (от 3 до 7 изречения) с помощта на словесна и/или визуална опора.
Времето за решаване на теста си остава 60 минути, а за учениците със специални образователни потребности - до 30 минути над определеното време.
Промени има и в изпита по математика в края на 4. клас. Тестът и догодина ще съдържа 25 задачи, но с различен брой от различните типове. Досега децата имаха 18 задачи с избираем отговор; 5 задачи с кратък свободен отговор; 1 задача с разширен свободен отговор и 1 текстова задача с 3 разширени свободни отговори (с три подусловия). През 2024/25 г. задачите с избираем отговор се намаляват до 16, задачи с кратък свободен отговор - до 4, задачите с разширен свободен отговор се увеличават от 1 на 4 бр, а задачата с разширен свободен отговор, съдържаща три подусловия остава една.
В моделите на изпитите за 7. и 10. клас промени не се забелязват, пише "Сега".