Свят

Русия - на прага на нова мобилизация?

   
Русия - на прага на нова мобилизация?

В Русия пак се говори за възможността да бъде обявена нова мобилизация - на фона на обявеното увеличение на числеността на армията с още 180 хиляди души. Така тя ще достигне общо 2,4 милиона. Освен подписаният от президента указ за това, през октомври започна работа и новият електронен регистър на повиквателните - планира се призоваването за задължителна военна служба да става автоматично. Ако не се явят в бюрото за наборна военна служба, правата на призованите ще бъдат ограничавани.

Това дава възможност на властите да обявят по този начин и нова масова мобилизация, коментират експерти пред ДВ. Но регистърът за електронните повиквателни не е напълно готов, а Министерството на отбраната активно продължава да подписва договори в различни региони на Руската федерация, коментират други експерти, които изключват нова вълна на мобилизация в близко бъдеще.

Есенната военна повинност - по нови правила

Сегашната офанзива за набиране на 133 хиляди войници се различава от предишните, казва Иван Чувиляев, представител на правозащитния проект "Хващай гората". Сега военните комисии не са длъжни да уведомяват лично наборника за повиквателната - тя се счита за връчена след публикуването ѝ в профила му в държавната онлайн система. Новият регистър за военната повинност пък трябва да предоставя информация за наборника на различните държавни органи, например за да му се попречи да напуска страната.

Правозащитникът обаче отбелязва, че руските власти не успяват да използват този ресурс пълноценно: "Той не работи. Има една-единствена цел: да се създаде фалшиво впечатление у новобранците, че те вече са вписани в регистъра". Чувиляев обяснява, че властите могат да изпращат повиквателни по електронен път, но не могат да ограничават правата на наборниците: "Това е огромна база данни, която трудно може да се свърже между различните ведомства".

Той допълва, че Министерството на цифровизацията официално е обявило отлагането на пълноценното функциониране на този регистър за началото на 2025-а година. Междувременно Чувиляев очаква властите така или иначе да извършат нова мобилизация, като се имат предвид нарастващите загуби във войната срещу Украйна.

Защо руските власти отлагат новата мобилизация?

"Частичната мобилизация", започнала през септември 2022-а година и позволила в армията да бъдат изпратени над 300 хиляди души, всъщност продължава, казва бившият депутат от Московския общински съвет Евгений Ступин. По време на мобилизацията той и други депутати изпратили официално искане до руския президент да издаде указ за прекратяването ѝ, но им е било отказано. По-късно Ступин е лишен от депутатски мандат и е обявен за "чуждестранен агент" в Руската федерация. Ступин казва, че след първата вълна на мобилизацията някои региони "избирателно" са продължили да се записват в армията, за да "изпълнят плана за набиране на войници". Но в повечето случаи те набират доброволци за войната чрез система за финансово стимулиране, опасявайки се от нарастване на антивоенните настроения в обществото, предполага той.

Засега антивоенните протести от страна на роднините на мобилизираните са слаби, отбелязва Ступин, тъй като в много региони войната се възприема като един вид "природно бедствие" - нещо, което трябва да се изтърпи. Но това може да се промени, ако в случай на втора вълна на мобилизация в армията бъдат призовани още хора от семействата на вече мобилизираните. "Вече съществува организационна структура на роднините на мобилизираните". Той съветва потенциалните наборници да не разчитат на системата за отсрочване, която де факто не работи при сегашните условия в Русия: "Най-добре е изобщо да не ходят в бюрото за наборна военна служба, за да не се окажат на фронта".

Нова мобилизация не е нужна поради притока на доброволци

Руслан Левиев, основател на независимата аналитична група ConflictIntligenceTeam, е на друго мнение. Той смята, че руската армия не изпитва недостиг на войници. Според него "поне през тази година не се очаква мобилизация". Военният анализатор дава за пример данни за разходите от руския федерален бюджет за плащания към наетите войници. "Оказа се, че месечно са се набирали по 30 хиляди души", казва той. На този фон проблемът с мобилизацията в Украйна обаче става все по-сериозен. "Угледар е превзет, а ако се съди по кадрите на руските военни, те са влезли в почти празен град и не са срещнали никаква съпротива".

Информация от публични източници показва, че руското командване не се безпокои от загубите си - щом от вътрешността на страната се осигуряват достатъчно нови попълнения, казва Александра Гармажапова, основателка на фондация "Свободна Бурятия".

Автори: Олга Тихомирова, Алексей Стрелников, Сергей Дик


Анкета

Трябва ли да се състави правителство на всяка цена?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14