Нобеловата награда за икономика беше присъдена на американеца от турски произход Дарон Асемоглу и американците от британски произход Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън заради приноса си в доказването на важността на обществените институции за просперитета на една страна, обяви Кралската шведска академия на науките в Стокхолм.
Обществата с лошо върховенство на закона и институции, които експлоатират населението, не генерират растеж или промяна към по-добро. Изследванията на тазгодишните лауреати ни помагат да разберем защо, пояснява Академията в съобщение.
„Намаляването на огромните разлики в доходите между държавите е едно от най-големите предизвикателства на нашето време. Лауреатите показаха значението на обществените институции за постигането на тази цел“, каза Якоб Свенсон, председател на Комитета за наградата за икономически науки.
57-годишният Асемоглу е професор в Масачузетския технологичен институт, както и 61-годишният Джонсън.
64-годишният Робинсън е професор в Чикагския университет.
Журито изтъкна работата на лауреатите, която осветлява как обществените институции играят роля в обяснението на това защо някои страни просперират, а други не.
Наградата за икономика е единствената Нобелова награда, която не е сред първоначалните пет, учредени в завещанието на шведския учен Алфред Нобел, починал през 1896 г.
Вместо това тя е създадена чрез дарение от Шведската централна банка през 1968 г. Това кара критиците да я нарекат „фалшив Нобел“.
Нобеловите награди се състоят от грамота, златен медал и сума в размер на 1 млн. долара. Те ще бъдат връчени на церемонии в Стокхолм и Осло на 10 декември – годишнината от смъртта на учения и създател на наградата Алфред Нобел през 1896 г.