Цената на златото убедително се установи в диапазона над 2600 щатски долара за тройунция след като проби тази психологическа граница още през септември. С текуща стойност от 2663 американски долара за тройунция (една тройунция е 31,10 грама), това представлява увеличение на цената на златото с почти 40 на сто в рамките на 12 месеца - от октомври миналата година досега.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира Макс Баклаян, изпълнителен директор на борса за ценни метали. През трите големи пазара минават годишно над 2000 тона злато, а само китайският пазар нараства до 984 тона.
"Ако в бъдеще Китай продължи с тези темпове, то страната ще изпревари по златни резерви много западни страни като Италия и Франция", смята Макс Баклаян.
Китайските власти използват златото за да поставят различен тип резерви в основата на своята парична система, за да съхраняват особено големите излишъци от износа на кюлчета на "световната фабрика", но и за да се защитят от геополитическа несигурност и от възможни нови ситуации с висока инфлация, посочва Баклаян.
Повечето от страните, които купуват злато, го третират като "щит" срещу инфлацията, смятат го за сигурна инвестиция с най-нисък риск. Анализ на американския фонд "Инвеско" (Invesco) миналата година разкри, че 96 на сто от централните банки по света гледат на златото като на най-сигурната инвестиция. А две трети от централните банки планират да купуват повече кюлчета.
При сравнение с темпа на цените в България от лятото на 2021 г. насам, само за 12 месеца, една покупка на скъпоценния метал не само компенсира натрупаната от около 30 на сто инфлация, но и предоставя допълнителна реална доходност от 10 на сто.