Това са седми парламентарни избори - имахме европейски избори, местни избори, политическите партии нямат нито силите, нито финансовите ресурси, а и желанието на голяма част от хората в партиите да правят кампания. Това каза в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви политологът и изборен експерт Даниел Стефанов.
Според него част от електоралната апатия може да бъде обяснена с невъзможността на политиците да произведат управление, което хората могат да възприемат като обезсмисляне на вота.
Особено важен момент в изборите е усещането на избирателите дали вотът променя нещо, обясни той. Те не произвеждат мнозинство и управление, но и не променят нищо съществено. Има сериозна загуба на интерес към политиката като общо занимание, каза още изборния експерт у нас.
Даниел Стефанов също така заяви, че има легитимност в тезата за промени в изборното законодателство, като например въвеждането на гръцкия модел у нас, при който партията, спечелила изборите, получава допълнителни депутатски места. Според Даниел Стефанов общественото мнение много трудно би подкрепило такава промяна, защото вече имаме 7 опита да се направи нещо и то ще проличи, че е твърде изкуствено мнозинство.
Като втори проблем той посочи липсата на политически консенсус за такава промяна.
За да се постигне нещо подобно, няма да стане с малки промени - примерно по формулата, с която се изчисляват местата, или пък да се вдига бариерата на 7-8%. Тя издава известни въпросителни какво представителство ще се получи в НС. Под 8% няма да сработи ефектът, който се търси - да има ясен победител, който с малко политически усилия да създаде правителство, каза още той.