Свят

В Монреал беше постигнато споразумение за репатриране на украински деца от Русия

   
В Монреал беше постигнато споразумение за репатриране на украински деца от Русия

Република Южна Африка, Ватиканът и Катар поеха ангажимент на конференция в Монреал, Канада, да посредничат за улесняване на връщането на около 20 000 украински деца, разселени в Русия вследствие на войната.

Доха също обеща, заедно с Литва, да служи като транзитна точка, която ще подпомага връщането на украинци, отвлечени в Русия, в съответствие с новия „Монреалски ангажимент за връщане на украинци“.

 Катар, който е дългогодишен посредник в този въпрос, помогна от юли 2023 г. насам за репатрирането на украински деца, прехвърлени в Русия и на териториите под руска окупация от началото на инвазията на Москва през февруари 2022 г.

Обединените арабски емирства ще играят решаваща роля в посредничеството при размяната на руски и украински военнопленници.

„Ангажиментът от Монреал определя мерките, които ще предприемем колективно, за да върнем тези хора у дома“, заяви Мелани Жоли, министър на външните работи на Канада на пресконференция.

70-те държави, събрали се за два дни в Монреал, обещаха освен това обещаха да си сътрудничат при събирането на данни, за да помогнат на Украйна да идентифицира изчезналите деца, както и военнопленниците.

„Русия, в процес на русификация, промени имената на тези деца, изпрати ги в различни лагери, за да се опита да изтрие украинската им идентичност“, подчерта  Жоли. „Фактът, че се координирахме днес, е огромна стъпка напред“, добави тя.

Киев настоява за връщането на близо 20 000 непълнолетни, „депортирани или принудително разселени“ в Русия от началото на инвазията, число, което много наблюдатели смятат за занижено.

„Щастлив съм да се върна в Киев с конкретни резултати, които много украински семейства очакват, във време, когато виждаме, че международното хуманитарно право за съжаление не предлага защита“, заяви украинският министър на външните работи Андрий Сибига.

През март 2023 г. Международният наказателен съд издаде заповед за арест срещу руския президент Владимир Путин и неговия комисар по правата на децата Мария Лвова-Белова за военното престъпление „незаконни депортации“.

Тези обвинения бяха многократно отхвърлени от руските власти, които твърдят, че защитават децата от боевете и казват, че са готови да предадат децата на роднините им в Украйна, ако те поискат това.

Според Киев около 860 от тези деца вече са били репатрирани.

 


Анкета

Трябва ли да се състави правителство на всяка цена?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14