Кампанията за президентските избори в САЩ се оказа една от най-скъпите досега – бяха похарчени $5,5 млрд. Пред бТВ проф. Асен Асенов, доктор по икономика и преподавател в университета във Вашингтон, обясни, че демократите разбират като правило изразходването на много средства.
„Познавам много хора, които прекараха последните няколко месеца в обаждания, събиране на средства, включително чрез събирания по домовете, след което хиляди долари се препращаха към т.нар. „оспорвани щати“, каза Асенов.
„Парите не са всичко, по-силни от парите са идеите, а в случая демократите не предложиха идеите, които избирателите очакваха, наред с други големи грешки, които допуснаха те“, посочи той.
По повод думите на новия президент Доналд Тръмп, че САЩ ги чака „златна ера“, той заяви, че икономически чудеса не се случват за ден или два. „Американската икономика вече е в сравнително добро състояние – ниска инфлация, ниска безработица, стабилен икономически растеж. Има и предизвикателства като нарастващ вътрешен дълг, както и конкуренцията с Китай“, каза проф. Асенов.
Според него едно друго предизвикателство, което е довело Тръмп до президентството, са остатъците от инфлацията – сравнително високите цени, през които минаха САЩ.
Борсите също реагираха на успеха на Тръмп. По думите на проф. Асенов са спечелили тези, които притежават биткойни, защото надеждата е, че държавата ще облекчи режима на биткойните и ще ги направи по-привлекателни. Спелили са и тези, които притежават акции в САЩ. Губещите са другите фондови борси по света. Борсите гласуват вот на доверие на Доналд Тръмп и неговия икономически план.
Спечелиха и бизнесмени, които подкрепиха кампанията на Тръмп, сред които Илон Мъск.
„Това е част от плана на Доналд Тръмп. Елементите от него включват намаляване на корпоративния данък, намаляване на подоходния данък. Това ще се отрази най-много на хората, които имат най-високи корпоративни доходи и акции в тези фирми“, посочи проф. Асенов.
Не е ясно какъв ще бъде статутът на Мъск в екипа на Тръмп. Една от идеите е той да бъде съветник по ефективността на правителството.
Робърт Кенеди-младши може да бъде министър на здравеопазването. „Това крие определени страхове във връзка с това, че той е един от големите антиваксъри в САЩ“, посочи Асенов. Има и добри идеи като това да се намалят химическите препарати и да се повиши качеството на храната.
Американците поставят външната политика едва на четвърто-пето място сред приоритетите, а Тръмп вече каза, че ще се съобрази с тях.