Нито един регион на света не е пощаден от смъртоносните и скъпоструващи природни бедствия, предизвикани от климатичните промени. Това заяви българският президент Румен Радев, който направи национално изказване на Срещата на върха за климата в рамките на 29-ото издание на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (СОР29). Форумът се провежда в Баку от 11 до 22 ноември 2024 г.
Продължителността на нашите действия е ключова за постигане на амбициозен и балансиран подход за постигане на климатичните цели в сложния геополитически контекст, каза президентът Румен Радев.
Основният очакван резултат от СОР29 е постигане на споразумение за Нова колективна количествено определима цел, каза държавният глава. Той подчерта, че новата цел трябва да осигури финансиране от всички възможни източници – и обществени, и частни, за да се обезпечат мерките за адаптация и смечкаване на последиците с фокус върху най-уязвимите страни.
Радев каза пред участниците в Срещата на върха за климата в Баку, че е нужно значително усилване на амбициите за смекчаване на последиците от климатичните промени и придържане към курса на декарбонизация на глобалните енергийни системи. Това може да се случи единствено, ако приложим всички налични технологии, ако значително подобрим енергийната ефективност, доразвием енергийната инфруструктура и енергийната сигурност остане наш приоритет, каза Румен Радев.
България е решена не само да бъде част от инициативите за регионално енергийно сътрудничество в Централна и Източна Европа, Балканите и Черноморския регион, но и за укрепване на връзките между Европейския съюз и страните извън него, които споделят нашите приоритети за климатична неутралност, справедлив енергиен преход, енергийна сигурност и нисковъглеродни технологични иновации, подчерта българският държавен глава.
Нито един регион на света не е пощаден от смъртоносните и скъпоструващи природни бедствия, предизвикани от климатичните промени, затова всички страни трябва да предприемат повече усилия за интегриране на адаптацията към климатичните промени и устойчивото развитие във всички политики и стратегии, каза Румен Радев.
Ние призоваваме за продължаваща подкрепа за науката и образованието за климата. България с гордост бе домакин на сесия на Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC) през лятото. Науката държи ключа не само за намаляване на въглеродния ни отпечатък, но и за подобряването на човешкия живот в епохата на климатичната нестабилност, добави държавният глава.
В заключение той подчерта отново решимостта на България за постигане на целите на климатичната политика, пише БТА. Ние сме до всички страни, които искат да работят за укрепване на климатичната дипломация и регионалното сътрудничество, защото само заедно можем да постигнем по-добро и устойчиво бъдеще за нас и за бъдещите поколения, каза българският президент Румен Радев.
Българският президент Румен Радев бе сред над 100 държавни и правителствени ръководители, участващи в Срещата на върха за климата в рамките на СОР29 в Баку. Двудневната среща на върха е платформа за световните лидери да заявят амбициите и националните климатични амбиции, които ще се превърнат в реални политически и икономически резултати.