Резултатите от регулярно провежданите от НСИ бизнес анкети показаха, че през първите девет месеца на 2024 г. се понижава съществено делът на мениджърите в секторите на услугите и промишлеността, които очакват повишения на продажните цени през следващите три месеца, като едновременно с това се покачва делът на мениджърите в тези сектори, които очакват евентуални понижения на цените, пише в новия "Икономически преглед" на БНБ, информира bTV.
Същевременно в сектора на търговията на дребно, който е най-близо до потребителите по веригата на предлагане, се наблюдаваше колебание в нагласите на мениджърите за продажните цени в следващите три месеца и индикаторът се запази на високо равнище. Въпреки това в групата на мениджърите в търговията на дребно, предвиждащи поскъпване на стоките, нараства съществено делът на тези, които очакват повишаването на цените да бъде със същите темпове в сравнение с отчетеното досега, което е предпоставка през следващите месеци да се наблюдава подобна динамика при инфлацията в групите на храните и промишлените стоки.
Въз основа на текущите тенденции, на техническите допускания за динамиката на цените на основни суровини на международните пазари, както и на прогнозираната динамика на пазара на труда и икономическата активност в страната, очакваме годишната инфлация през четвъртото тримесечие на 2024 г. да продължи да се забавя, след което да се ускори умерено през първото тримесечие на 2025 г., пишат от БНБ.
Прогнозират запазващото се силно потребителско търсене и растежът на разходите за труд на единица продукция да продължат да оказват проинфлационен натиск върху цените. В резултат на това се очаква склонността на фирмите да пренасят пониженията на международните цени на суровините върху крайните потребителски цени, главно в групите на услугите и хранителните продукти, да остане ограничена.
Приходи на домакинствата
По данни от Наблюдението на домакинските бюджети на НСИ номиналният растеж на приходите на домакинствата се ускори на годишна база през второто тримесечие на 2024 г., което се дължеше на по-силното нарастване на общия доход на домакинствата и изтеглените спестявания, докато при приходите от получени заеми и кредити беше отчетено понижение на годишна база. Растежът на общия доход на домакинствата се ускори в номинално изражение до 20.5% на годишна база през второто тримесечие на 2024 г. (18.6% през първото тримесечие) най-вече в резултат от повисоките доходи от пенсии.
Доходите от работна заплата продължиха да отчитат силно повишение и да имат основен принос за нарастването на общия доход, но техният растеж се забави спрямо предходното тримесечие, което беше в съответствие с по-слабото нарастване на работната заплата на един нает според данните от националните сметки на НСИ.
Кредитната дейност на банките
Претеглените резултати от Анкетата за кредитната дейност на банките19 през второто тримесечие на 2024 г. показват слабо затягане на стандартите за отпускане на потребителски и жилищни кредити и запазване без изменение на стандартите за отпускане на кредити в сегмента на предприятията спрямо първото тримесечие на годината. Банките отчитат затягане на условията по кредитите за фирми и домакинства главно по отношение на лихвените проценти, като при потребителските кредити това затягане е по-значително.
В сектора на домакинствата търсенето на финансов ресурс за закупуване на стоки за текущо потребление е факторът с най-голям принос за по-силното търсене на потребителски кредити, докато нуждите на домакинствата от средства за закупуване на първо жилище са допринесли в най-голяма степен за по-високото търсене на кредити за жилищни нужди.