"Тонът на конструктивен, прагматичен и открит диалог, който задаваме с президента на Република Северна Македония Гордана Силяновска, би трябвало да се възприеме и от правителството на РСМ. Двете президентски институции показваме, че диалогът е възможен и да допринася за развитието на добросъседството", заяви президентът Румен Радев.
По думите му не е проблемът само с навременното вписване на българите в Конституцията на Северна Македония.
"Очакваме правителството и парламентът да извършат по-скоро всичко, което е заложено в преговорната рамка и в договора за добросъседство, за да РСМ да не губи историческо време за своето членство. Всичко ще стане ясно в недалечно бъдеще. Ако държавното ръководство на РСМ наистина има желание да се присъедини към Европейския съюз те трябва да изпълнят преговорната рамка и договора за добросъседство", допълни Румен Радев.
"Първо по Конституция трябва да бъде избран председател на Народното събрание, да се формират парламентарните групи и аз веднага мога да започна консултациите. Има ясни стъпки, които трябва да бъдат извървени по Конституция", каза още Румен Радев.
Президентът Румен Радев е начело на българската делегация, която участва в 29-ата сесия на Световна конференция по изменение на климата в Баку, Азербайджан. В делегацията са включени служебните министри на енергетиката Владимир Малинов и на иновациите Росен Карадимов, представители на държавни институции и бизнеса.