Подобряването на енергийната свързаност в Югоизточна Европа е ключ за понижаване на цените на електрическата енергия в региона, подчерта президентът Румен Радев в Баку. Той ръководи българската делегация на световния форум за климата COP29.
Държавният глава се срещна с президента на Азербайджан Илхам Алиев и откри форум за енергийната свързаност с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис.
В Баку Радев напомни, че може да започне политически консултации с парламентарните формации за съставяне на правителство, едва след избора на председател на 51-вото Народно събрание.
Президентът Румен Радев определи разговора с колегата си Илхам Алиев като ползотворен. София и Баку ще продължат сътрудничеството си в областта на преноса на природен газ.
Радев и Алиев обсъдиха възможността България да се включи и в преноса на зелена енергия, произвеждана от възобновяеми енергийни източници в Азербайджан:
"И това всичкото ще става през България. Наистина има сериозна амбиция в това отношение и ние ще се възползваме и от тази възможност", отбеляза държавният глава. По темата Радев е разговарял и с турския си колега Реджеп Ердоган.
В българския павилион в Баку президентът и гръцкия премиер Кириакос Мицотакис откриха енергиен форум за енергийната свързаност между европейските страни и насърчаването на производството и съхранението на енергия от възобновяеми енергийни източници.
България декларира намерение за ускоряване на сътрудничеството в тази област. До момента подкрепена от Гърция, Чехия, Италия, Молдова, Белгия, Румъния и Обединеното кралство:
"Благодарение именно на инициативата, която България предлага, ние можем да преодолеем тази липса на капацитет между държавите от Източна и Централна, Централна и Западна Европа, така че да не се получава такава куриозна ситуация - ние само тук, особено в Югоизточна Европа да имаме много по-високи цени на електричеството от останалата част на Европа".
В Баку Радев се срещна и с президента на Република Северна Македония Гордана Силяновска по нейна инициатива. Изрази надежда конструктивният диалог на най-високо равнище между София и Скопие да бъде възприет и от изпълнителната власт, и от парламента на югозападната ни съседка:
"Поставихме много въпроси, които все още стоят. Не е проблемът само с навременното вписване на българите в конституцията на Северна Македония. Наистина ние очакваме правителството и парламентът на Северна Македония по-скоро да извършат всичко, което е заложено в преговорната рамка и в Договора за добросъседство, за да не губи Северна Македония историческо време", коментира президентът.
В отговор на въпрос на руската агенция ТАСС държавният глава изрази надежда за възможно най-скорошно прекратяване на военните действия в Украйна. За целта трябва да бъдат използвани всички дипломатически средства за възстановяване на диалога и преговорите, и търсене на мирно решение в съответствие с устава на ООН, смята Радев.
В Баку президентът коментира и актуалния политически дневен ред у нас. Румен Радев напомни, че може да започне политически консултации с парламентарните формации за съставяне на правителство, едва след избора на председател на 51-вото Народно събрание:
"По Конституция трябва да бъде избран председател на Народното събрание, да се формират парламентарните групи и аз веднага мога да започна консултациите. Има ясни стъпки, които трябва да бъдат извървени по Конституция", посочи държавният глава.